Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci o tematyce olimpijskiej

Autorzy 10 wyróżnionych prac, w tym także zwyciężczyni, otrzymali laptopy. W Centrum Olimpijskim w Warszawie, gdzie ogłoszone zostały wyniki konkursu o tematyce olimpijskiej i zaprezentowano jego zwycięzców, otwarto jednocześnie wystawę 45 najlepszych prac plastycznych z całej Polski wybranych przez tegoroczne jury. Wystawa potrwa co najmniej do końca maja br. a w trakcie Igrzysk Olimpijskich zostanie przeniesiona do otwartego Studia Olimpijskiego PKOl, które będzie funkcjonowało w Centrum.

Do udziału w konkursie dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat, którego przesłaniem jest upowszechnianie poprzez sztukę olimpijskich ideałów pokoju, harmonii i porozumienia zapraszały: organizacja Visa – światowy sponsor ruchu olimpijskiego od 1986 r., Polski Komitet Olimpijski oraz blisko 40 banków zrzeszonych w organizacji Visa Polska.

W tym roku zadaniem dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 lat było stworzyć przy pomocy ołówka, kredek, pędzla, ale także – po raz pierwszy w historii konkursu – komputera, pracę pokazującą, jak Igrzyska Olimpijskie pomagają jednoczyć ludzi różnych kultur z całego świata. Młodzi autorzy mieli także sporządzić krótki opis wyjaśniający, co chcieli wyrazić swoimi pracami przesłanymi na konkurs, którego hasłem jest: „Namaluj wspólny świat.”

Werdykt jury odczytał w obecności przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, organizacji Visa Europe i banków członkowskich tej organizacji w Polsce Andrzej Pągowski, przewodniczący jury konkursu. Dekoracji trzech zwyciężczyń konkursu specjalnymi medalami – złotym, srebrnym i brązowym – dokonała Otylia Jędrzejczak.

„Jestem pod wrażeniem tak licznego podjęcia rywalizacji olimpijskiej. Gratuluję medalistkom, całej nagrodzonej 10-tce i wszystkim uczestnikom Olimpiady Wyobraźni z Visa” – powiedziała Otylia Jędrzejczak podczas dekoracji zwyciężczyń.

Spośród blisko 6 tys. prac ze wszystkich zakątków Polski największe uznanie jury zyskała praca 13-letniej Zuzanny Spyrki, uczęszczającej do Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 im. Huberta Wagnera w Będzinie w woj. śląskim.

Kolorowa, namalowana nieco rozmazaną, delikatną kreską praca w pastelowych barwach przedstawia czteroosobowy kajak płynący po wypukłej kuli ziemskiej wśród obłoków. Czwórka wioślarzy, których karnacja wskazuje na różne rasy ludzkie, wiosłuje zgodnie w kierunku olimpijskiego ognia, mając nad sobą wszechświat. „Chciałabym, aby wszyscy ludzie na świecie zapragnęli żyć w zgodzie i przyjaźni. Żeby spełnić tak wielkie marzenie nie wystarczy tylko zjednoczyć siły. Musimy jeszcze zapomnieć o różnicach, które nas dzielą, współpracować ze sobą i wspólnie podążać do celu. Tego właśnie uczy nas olimpiada” – napisała w opisie swojej pracy Zuzia Spyrka.

Fundatorem nagrody głównej, tj. 5-dniowego wyjazdu zwycięzcy (wraz z opiekunem) na Igrzyska w Pekinie jest organizacja Visa Europe. „Cieszę się, że już siódme utalentowane dziecko z Polski pojedzie z rodzicem na Igrzyska Olimpijskie, a dotychczas na konkurs Olimpiada Wyobraźni z Visa – począwszy od pierwszej polskiej edycji konkursu przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atlancie w 1996 r. – zostało przesłanych kilkadziesiąt tysięcy prac plastycznych, z których kilkaset było prezentowanych na wystawach w Warszawie” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna organizacji Visa Europe w Polsce wręczając Zuzi Spyrce główną nagrodę – symboliczny dwuosobowy bilet do Pekinu. „Zuziu, tym bardziej się cieszę, że już po raz trzeci uczestniczysz w konkursie, w którym odnosiłaś sukcesy a tym razem zwyciężyłaś” – dodała Małgorzata O’Shaughnessy. W konkursie przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atenach jury nagrodziło pracę Zuzanny jako jedną z 10 najlepszych wtedy prac, natomiast w konkursie przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Turynie praca przesłana przez Zuzannę została wybrana na pokonkursową wystawę.

„Zuzanna, zdobywczyni nagrody głównej zachwyciła w swej zwycięskiej pracy z jednej strony bardzo ładnym skrótem myślowym przedstawiając cel – igrzyska – jako znicz olimpijski a ideę olimpijską współdziałania narodów poprzez wspólne wiosłowanie w czteroosobowym kajaku, który płynie w przestworzach. Praca jest także czysta koncepcyjnie i plastycznie oraz bardzo ładnie namalowana” – powiedział podczas ogłoszenia wyników artysta grafik Andrzej Pągowski, przewodniczący jury konkursu.

Srebrny medal zdobyła 11-letnia Katarzyna Porębska z Gorzowa Wielkopolskiego w woj. lubuskim rysunkiem Olimpiada Wyobraźni przedstawiającym bieg. „Bieg to jeden z najstarszych zawodów olimpijskich. Jedni wygrywają natomiast inni przegrywają. Podobnie jest w życiu!!! Niektórzy spełniają swoje marzenie, a dla drugich pozostają tylko marzeniami. Rywalizacja uczy współpracy i zgody” – wyjaśniła w opisie swojego dynamicznego rysunku 11-letnia Kasia.

Trzecie miejsce i brązowy medal przyznano pracy 10-letniej Żanety Stefanowicz z Szypliszek w woj. podlaskim, za pracę Skok po medal… „Myślę, że podczas igrzysk świat naprawdę jest wspólny, a sukces wspólnym marzeniem” – napisała w opisie pracy Żaneta, która uczęszcza do sławnego już Zespołu Szkół w Słobódce. Szkoła jest już sławna, gdyż uczeń tej właśnie szkoły, 9-letni wówczas Piotr Kaszkiel zwyciężył w polskim konkursie przed Igrzyskami Zimowymi w Salt Lake City, gdzie reprezentował Polskę (rysunek Skok w chmurach). Z kolei w konkursie przed Igrzyskami w Atenach, Natalia Czyżewska z tej samej szkoły zajęła trzecie, medalowe miejsce. W obecnej edycji konkursu wśród 10 wyróżnionych prac, aż cztery zostały przygotowane właśnie przez uczniów tej szkoły, położonej na północno-wschodnim krańcu województwa podlaskiego, tuż przy granicy z Rosją. W sumie 13 prac zakwalifikowanych na wystawę to prace ze szkoły w Słobódce.

Jak powiedział inny z jurorów, artysta plastyk Edward Lutczyn, zdaniem jury poziom wyróżnionych prac jest wysoki pomimo niełatwego dla dzieci tematu, jakim jest jednoczenie narodów i kultur. „Plon konkursu w postaci wystawy najlepszych prac jest naprawdę niezły. A nagrodzonych 10 prac faktycznie zasługuje na to, że ich autorzy wyjeżdżają z cennymi nagrodami – zarówno laptopami, jak i możliwością zaprezentowania swojej twórczości na prawdziwej wystawie w Centrum Olimpijskim w Warszawie” – stwierdził Edward Lutczyn.

Wśród nagrodzonych prac jedna to grafika komputerowa – prace tworzone przy pomocy komputera po raz pierwszy zostały dopuszczone do tej edycji konkursu.

Autorzy wszystkich dziesięciu nagrodzonych prac, w tym również zwyciężczyni konkursu, otrzymali multimedialne laptopy ufundowane przez banki członkowskie organizacji Visa Polska. Zdobywczynie złotego i srebrnego medalu otrzymały dodatkowo drukarkę laserową oraz cyfrowy aparat fotograficzny, zaś zdobywczyni brązowego medalu – drukarkę laserową.

Wśród prac zakwalifikowanych przez Jury na finałową wystawę najwięcej pochodziło z województw: podlaskiego, lubuskiego, śląskiego, podkarpackiego i łódzkiego.

W tej edycji konkursu po raz pierwszy przyznano nagrody w postaci rzutników do komputera dla szkół. Jeden taki rzutnik otrzymuje szkoła, z której nadeszło w jednej przesyłce najwięcej prac w skali kraju. Ta szkoła-rekordzistka, z której nadeszło w jednej przesyłce aż 296 prac to Szkoła Podstawowa Nr 11 im. Maksymiliana Basisty w Rybniku (woj. śląskie). Drugi rzutnik otrzymuje Miejski Zespół Szkół Nr 2 im. Huberta Wagnera w Będzinie (również woj. śląskie), w którym uczy się Zuzanna Spyrka, zwyciężczyni tegorocznej polskiej edycji konkursu.

Olimpiada Wyobraźni z Visa nawiązuje do idei twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertin, który postulował, by dyscypliny artystyczne ponownie znalazły się w programie igrzysk nowożytnych, tak jak to było w antycznej Grecji. Konkurs ma za zadanie upowszechniać poprzez sztukę olimpijskie ideały pokoju, harmonii i porozumienia.

Konkurs jest organizowany w Polsce po raz siódmy. Największy sukces polskich dzieci w Olimpiadzie Wyobraźni z Visa został odniesiony w czasie Zimowych Igrzysk w Nagano w 1998 r., gdy praca 11-letniego wówczas Jakuba Hübnera pt. Anioł narciarzy, przedstawiająca szybującego narciarza z anielskimi skrzydłami została uznana w finale konkursu za najlepszą na świecie. Był to wtedy również jedyny „olimpijski” medal dla Polski.

O konkursie informuje specjalnie przygotowana strona internetowa konkursu (adresy: www.visa.pl/konkurs oraz www.NamalujWspolnySwiat.pl). Tutaj także zostaną zaprezentowane wszystkie prace biorące udział w wystawie, w tym 10 prac nagrodzonych.

Organizacja Visa będąca w czołówce światowych partnerów Igrzysk Olimpijskich jest nieprzerwanie od 1986 r. wiodącym sponsorem olimpijskim; jest również partnerem polskiej reprezentacji olimpijskiej.