Rozwiązanie mobilnych płatności zbliżeniowych Visa gotowe do wdrożeń komercyjnych

Organizacje Visa Inc. oraz Visa Europe poinformowały o możliwości komercyjnego wdrażania mobilnych płatności zbliżeniowych wykorzystujących technologię In2Pay microSD firmy DeviceFidelity.

Po raz pierwszy w historii organizacji Visa, rozwiązanie komórkowych płatności zbliżeniowych znalazło się na liście produktów spełniających wymogi Visa i dostępnych do wdrożenia na skalę komercyjną przez instytucje finansowe w Stanach Zjednoczonych i na innych wybranych rynkach.

W rezultacie trwających 18 miesięcy prac rozwojowych prowadzonych we współpracy z DeviceFidelity, amerykańską firmą z Teksasu oraz po przeprowadzeniu prób z udziałem wiodących instytucji finansowych w Stanach Zjednoczonych, krajach europejskich oraz azjatyckich, organizacja Visa zatwierdziła technologię In2Pay microSD do użytku z czołowymi modelami zaawansowanych telefonów komórkowych, tzw. smartfonów.

Wśród modeli smartfonów współdziałających z nowooferowaną, przełomową technologią znajdują się: BlackBerry Bold 9650, iPhone 4, iPhone 3GS, iPhone 3G oraz Samsung Vibrant Galaxy 5 (z systemem Android), reprezentujące trzy spośród głównych komórkowych systemów operacyjnych na świecie. Organizacja Visa spodziewa się dodania do tej listy kolejnych modeli, m.in. działających w systemach operacyjnych Symbian i Windows.

“To historyczne wydarzenie dla organizacji Visa i jej partnerów” – powiedział Bill Gajda, szef pionu Visa Mobile. „Instytucje finansowe wydające karty płatnicze – czy to z paskiem magnetycznym czy też z mikroprocesorem – mogą obecnie rozszerzyć swoją ofertę o nową technologię, dzięki której posiadacze prowadzonych przez nie rachunków mogą przekształcić swoje telefony komórkowe w pełnowartościowe przenośne urządzenia płatnicze”.

Od pilotażu do wdrożeń


Wymagane przez organizację Visa testy zgodności urządzeń telefonii komórkowej z funkcjonalnością płatności mobilnych Visa obejmują szeroko zakrojone próby sprawności technicznej, bezpieczeństwa i użyteczności. Proces ten zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo transakcji Visa, zgodnych z ogólnoświatowym standardem płatności mikroprocesorowych, oraz określa wymagany zasięg działania sygnału dla wszystkich mobilnych płatności zbliżeniowych. Uzyskane w rezultacie tych działań połączenie telefonu komórkowego, bezpiecznego mikroprocesora oraz aplikacji płatności mobilnych tworzy nową wysoką jakość, jakiej użytkownicy produktów i usług Visa przywykli oczekiwać od tej organizacji.

Technologia płatności z wykorzystaniem kart microSD, opracowana we współpracy z firmą DeviceFidelity, była uprzednio udostępniona jedynie instytucjom finansowym zaangażowanym w przeprowadzane wraz z organizacją Visa programy pilotażowe płatności komórkowych – w gronie tym znalazły się, między innymi, niektóre z największych instytucji finansowych Stanów Zjednoczonych, takie jak JP Morgan Chase, Wells Fargo Bank, US Bancorp oraz Bank of America. Obecnie technologia ta – na podstawie standardowych umów Visa – staje się dostępna dla wszystkich instytucji wydających karty Visa: będą mogły one umieścić aplikację płatności mobilnych Visa na kartach pamięci microSD.

Instytucje decydujące się na ten krok będą mogły przekazać użytkownikom prowadzonych przez siebie rachunków niewielką kartę pamięci microSD, której umieszczenie w gnieździe rozszerzającym pamięć telefonu spowoduje jego aktywizację jako urządzenia płatniczego. Technologia ta jest kompatybilna z terminalami akceptującymi płatności zbliżeniowe, jakie już obecnie spotkać można w placówkach handlowo-usługowych na całym świecie. Dokonanie zapłaty wymagać będzie jedynie zbliżenia komórki do terminalu płatniczego.

Nowa technologia umożliwi operatorom komórkowym, detalistom oraz innym podmiotom sektora płatniczego nawiązanie współpracy z instytucjami finansowymi w celu udostępnienia konsumentom funkcjonalności płatności mobilnych Visa.

„Jest to ważny krok w kierunku nowej generacji płatności, programów lojalnościowych i związanych z nimi nagród, umożliwiający bankom i detalistom opracowanie zupełnie nowych modeli biznesowych. Oświadczenie organizacji Visa jasno wskazuje, że przyszłość płatności to urządzenia komórkowe” – powiedział Nick Holland, starszy analityk w firmie doradczej Yankee Group.

Instytucje finansowe mogą zintegrować oferowane rozwiązanie płatności mobilnych Visa ze swoimi obecnymi aplikacjami dla komórek, a także uruchomić dodatkowe usługi, takie jak powiadomienia o transakcjach Visa w czasie zbliżonym do rzeczywistego czy też oferty detalistów dostosowane do konkretnego stylu życia lub miejsca zamieszkania konsumentów. W rezultacie, rozszerzeniu ulegnie zakres możliwości płatniczych dostępnych konsumentom, zaś posiadacze rachunków uzyskają możliwość lepszego zarządzania nimi.

”Jest to sytuacja, w której korzyści odnoszą wszyscy – banki, detaliści, operatorzy, producenci telefonów komórkowych, twórcy oprogramowania oraz konsumenci. Udało nam się bowiem osiągnąć na polu zastosowań technologii NFC (łączności bliskiego zasięgu) coś, na co czekaliśmy od dłuższego czasu – wyjątkowe połączenie wybieranych przez konsumentów urządzeń, bezpieczeństwa opartego na mikroprocesorze oraz innowacji dzięki oprogramowaniu. To fascynujące, że przy współpracy z organizacją Visa i jej partnerami jesteśmy w czołówce firm, które przygotowały to przełomowe rozwiązanie, pomagające w udostępnieniu płatności komórkowych rzeszom konsumentów” – powiedział Deepak Jain, prezes firmy DeviceFidelity, Inc.

Telefony komórkowe, których liczba na całym świecie zbliża się do 5 miliardów, w coraz większym stopniu  wpływają na tryb życia współczesnego konsumenta. Według firmy konsultingowej IDC, globalny poziom dostaw smartfonów wzrośnie w 2011 r. o 24%, umożliwiając tym samym dalszy rozwoju płatności zbliżeniowych dzięki wydajnym i sprawnym urządzeniom mobilnym, które są w stanie obsłużyć płatności zbliżeniowe.

„Płatności komórką to priorytetowy strategiczny kierunek działania organizacji Visa Europe, odgrywającej czołową role w rozwoju tego rynku. Cieszy nas, że ciężka praca włożona w pilotaże przynosi obecnie owoce. Nowe rozwiązanie płatności mobilnych może być obecnie stosowane przez banki członkowskie na skalę komercyjną, co pozwala zaoferować konsumentom cały szereg konkretnych korzyści” – powiedziała Sandra Alzetta, szefowa działu innowacji Visa Europe.

Źródło: Visa