Rusza program rozwojowy MOGĘ. Fundacja BNP Paribas wesprze 80 młodych osób z północno-wschodniej Polski

Po 20 latach realizacji programu stypendialnego „Klasa” Fundacja BNP Paribas zwiększa swoje zaangażowanie we wsparcie rozwoju młodzieży, uruchamiając w partnerstwie z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej nowy program pod nazwą MOGĘ. Inicjatywa jest skierowana do uczennic i uczniów klas szóstych i siódmych szkoły podstawowej, a do jej powstania przyczyniły się m.in. wnioski z ewaluacji „Klasy”. Celem nowego programu jest wzmacnianie kompetencji społeczno-emocjonalnych młodzieży, pomoc w odkrywaniu talentów i możliwości przed wyborem szkoły średniej, a także budowanie sprzyjającego środowiska rówieśników i dorosłych.

fot. Shutterstock

Do powstania MOGĘ, nowego programu Fundacji BNP Paribas, w znaczącym stopniu przyczyniła się analiza wniosków z działalności projektu „Klasa”, w ramach którego zdolne uczennice i uczniowie z małych miejscowości zwiększali swoją szansę na naukę w najlepszych szkołach średnich Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Gdyni oraz Białegostoku. Stypendium obejmowało m.in. miejsce w internacie, wyżywienie, kieszonkowe, podręczniki, udział w wycieczkach szkolnych i spotkaniach rozwojowych, stałą opiekę wychowawcy i pedagogów oraz wsparcie finansowe na pierwszym roku studiów. W trakcie 20 lat funkcjonowania programu „Klasa” na jego realizację Fundacja BNP Paribas przeznaczyła ponad 28 mln zł. Wsparcie otrzymało 897 absolwentów z 540 miejscowości.

– Po 20 latach realizacji „Klasy” doszliśmy do wniosku, że potrzebne są zmiany. Proces ewaluacji tego programu oraz analiza wyzwań i potrzeb osób kończących szkołę podstawową wyznaczyły nam nowe kierunki działania. Chcemy oddziaływać nie tylko na nierówności ekonomiczne, ale także na nierówne warunki rozwoju, w jakich dorastają młodzi ludzie. Nie zgadzamy się z istniejącymi nierównościami i dlatego zależy nam zarówno na zmianie w środowisku młodych osób, jak i na rozwoju osobistym naszych uczestników i uczestniczek. Program MOGĘ kierujemy do młodzieży z potencjałem, której brakuje odwagi, gotowości, wiary w siebie lub poczucia sprawstwa. Chcemy wesprzeć ich w realizacji potencjału za sprawą wzmacniania kompetencji przyszłości, odkrywania swoich mocnych stron i uczenia się współpracy. Są to kluczowe umiejętności, niezbędne w procesie podejmowania przyszłych decyzji edukacyjnych i życiowych – mówi Joanna Gajda-Wróblewska, prezeska zarządu Fundacji BNP Paribas.

W programie MOGĘ biorą udział uczennice i uczniowie z klas szóstych i siódmych. To 80 młodych osób (w wieku od 11 do 13 lat) z dwóch regionów Polski: gmin Turośl, Zbójna i Kolno w województwie podlaskim oraz gmin Górowo Iławeckie, Lelkowo i Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim. Oprócz ewaluacji „Klasy” do powstania programu MOGĘ przyczyniły się także wnioski wyciągnięte z dokonanego przeglądu strategicznego, bazującego na badaniu potrzeb młodych osób.

– Chcemy umożliwić młodym ludziom odkrywanie swoich talentów i możliwości jeszcze przed wyborem szkoły średniej, z którym będą musieli się zmierzyć w ósmej klasie. Naszym celem jest wspieranie ich rozwoju osobistego, a nie skupianie się wyłącznie na wynikach szkolnych i edukacji w rozumieniu realizacji podstawy programowej. Dlatego w ramach programu MOGĘ chcemy budować kompetencje społeczno-emocjonalne młodzieży. Wierzymy, że każdy człowiek ma w sobie potencjał, który warto odkrywać i rozwijać, aby być szczęśliwym. Niestety, nie wszyscy mają równie dobre warunki do tego, by w pełni się rozwinąć . Chcemy to zmieniać, wykorzystując wiedzę, doświadczenie i możliwości wynikające z naszej współpracy z Fundacją BNP Paribas – mówi Greta Droździel-Papuga z Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tym, co wyróżnia program MOGĘ, jest zainicjowanie zmiany w środowisku osób uczestniczących poprzez zaangażowanie wspierającego środowiska rówieśników i mądrych dorosłych. Za sprawą wspólnych doświadczeń młodzi staną się dla siebie bardziej życzliwi, ich relacje będą wzmacniające i zostaną kontynuowane po zakończeniu programu. Podobnie z dorosłymi, którzy otrzymają pomoc w ramach programu – każda osoba zostanie odpowiednio przygotowana do pełnienia swojej roli poprzez serię szkoleń, system regularnych spotkań oraz superwizji. W ten sposób powstaje autorska metoda, opierająca się na nauce przez doświadczenie i czerpiąca to, co najlepsze z tutoringu. Finalny kształt programu przyjął formę trzech połączonych działań: obozu, cyklicznych spotkań grup przygodowych oraz regularnych, indywidualnych spotkań każdego uczestnika z tutorem.

Najistotniejsze cele projektu to rozwijanie kompetencji społeczno-emocjonalnych uczestników i uczestniczek, wsparcie w poznawaniu swoich mocnych stron i wyznaczaniu kierunków rozwoju. Kluczowe są wzmacnianie pewności siebie i umiejętności współpracy oraz pomoc w tworzeniu sprzyjającego środowiska rówieśników.

Program MOGĘ, stworzony przez Fundację BNP Paribas, jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pilotażowa edycja rozpocznie się w sierpniu 2024 r. i potrwa do kwietnia 2025 r.

Źródło: BNP PAribas