Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Mironczuk i Wiceprezes Zarządu Belarusbank – Uladzimir Novik podpisali dwie pierwsze umowy kredytu na finansowanie polskiego eksportu w ramach Rządowego Programu Wspierania Eksportu.
Umowy kredytu dla banku nabywcy zawarte z Belarusbankiem, są podstawą finansowania zakupu polskich towarów i usług inwestycyjnych dokonywanych na podstawie kontraktów eksportowych zawieranych przez polskich eksporterów. Obecnie do BGK zostało zgłoszonych ponad 50 projektów kredytowych wspierających polski eksport.
Pierwsza umowa dotyczy kredytu na finansowanie kontraktu eksportowego między spółką Wiedemann Polska z Warszawy i białoruską cukrownią – „Gorodiejskij Sacharnyj Kombinat” na dostawę i instalację aparatu wyparnego do cukrowni Gorodieja. Spółka Wiedemann Polska uczestniczyła już w dwóch etapach modernizacji cukrowni Gorodieja. Firma była wykonawcą projektów technologicznych, w poprzednich latach dostarczała także urządzenia do cukrowni. Kontrakt będący przedmiotem wnioskowanego kredytu jest kontynuuacją tych dostaw.
Druga podpisana umowa kredytu sfinansuje kontrakt eksportowy pomiędzy spółką SciTeeX i białoruskim importerem – przedsiębiorstwem SP Uniboks. Przedmiotem kontraktu jest dostawa i montaż komory śrutowniczej i kabino-suszarki lakierniczej. Eksporter – spółka SciTeeX oferuje nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie obróbki powierzchni dla wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Importer – SP Unibooks z siedzibą w Mińsku zajmuje się produkcją metalowych kontenerów.
– Cieszymy się, że udało się sfinalizować transakcję, dzięki której białoruscy importerzy mają szansę rozwinąć rodzime projekty gospodarcze. Mamy nadzieję, że podpisane umowy są początkiem długofalowej współpracy – powiedział Wiceprezes Belarusbank Uladzimir Novik.
Podpisane umowy to dwie pierwsze transakcje realizowane w ramach Rządowego Programu Wspierania Polskiego Eksportu realizowanego od 2009r. – Wspieranie eksportu to jeden z istotnych i rozwojowych obszarów działalności BGK. Uruchomienie programu i pierwsze transakcje są ważnym i skutecznym instrumentem wspierania polskiej gospodarki – powiedział Prezes Zarządu BGK Tomasz Mironczuk. – Wraz z ustaleniem limitów i rozpoczęciem operacyjnej obsługi programu rządowego zauważamy coraz większe zainteresowanie programem zarówno wśród eksporterów, jak i banków zagranicznych pośredniczących w finansowaniu polskiego eksportu – zapewnił Prezes Mironczuk.
Obecnie do BGK zostało zgłoszonych ponad 50 projektów kredytowych wspierających polski eksport. Potencjalna wartość tych transakcji to ponad 850 mln EURO. Większość projektów dotyczy rynków wschodnich. Ilościowo najwięcej pochodzi z Białorusi (23 projekty na łączną sumę 221 mln EURO) i z Rosji (11 projektów kredytowych na kwotę 262 mln EURO). Program wspierania polskiego eksportu obejmuje także inne kraje. Wśród potencjalnych nabywców kredytów znajdują się podmioty z Indonezji, Singapuru, Bangladeszu, czy Kenii. Środki z kredytów wypłacane są bezpośrednio krajowym eksporterom, a zagraniczni nabywcy po dostawie towaru/usługi, dokonują spłaty kredytów. Finansowanie udzielane zagranicznym kredytobiorcom objęte jest ochroną ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A., która ubezpiecza je zarówno pod względem ryzyka politycznego, jak i handlowego.
Jednym z elementów współpracy zagranicznej BGK z potencjalnymi kredytobiorcami było spotkanie grupy roboczej ds. handlu i inwestycji Polsko – Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej z udziałem przedstawicieli BGK, które odbyło się 20 maja br. w Moskwie. – Przedstawiliśmy Rosjanom możliwości wykorzystania programu rządowego dotyczącego wsparcia polskiego eksportu poprzez udzielanie przez BGK kredytów dla zagranicznych nabywców polskich towarów i usług lub ich banków z ochroną ubezpieczeniową KUKE S.A. – podkreślił Jerzy Kurella, Wiceprezes Zarządu BGK.
Belarusbank to największa uniwersalna instytucja finansowo – kredytowa na Białorusi. Jego siedziba znajduje się w Mińsku. Bank ma 1984 oddziałów na terenie Białorusi, 4 zagraniczne przedstawicielstwa – w Polsce, w Niemczech, w Rosji, w Chinach. Oferuje swoim klientom ponad 100 rodzajów bankowych usług i produktów. Belarusbank ma 87700 klientów korporacyjnych, wyemitował 4 mln kart płatniczych, zajmuje 56% rynku depozytów i 43% rynku kredytów. Aktywa banku wynoszą ponad 12 mld USD.
Źródło: BGK