Ruszyła oferta publiczna BNP Paribas Bank Polska

BNP Paribas Bank Polska S.A. („Bank”), będący częścią Grupy BNP Paribas, opublikował dziś prospekt emisyjny i rozpoczął ofertę publiczną („Oferta”). Oferta obejmuje do 5.026.539 akcji nowej emisji serii „O” („Akcje Oferowane”). Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje w dniach 23-28 kwietnia 2014 roku, w wybranych biurach maklerskich na terenie całego kraju.

Proces budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych będzie miał miejsce w dniach 23-29 kwietnia 2014 roku. Cena maksymalna Akcji Oferowanych na potrzeby składania zapisów przez Inwestorów Indywidualnych została ustalona na poziomie 65 zł za akcję.

Zakładając, że w ramach Oferty Bank wyemituje maksymalną liczbę Akcji Oferowanych
(tj. 5.026.539 akcji), oraz że cena Akcji Oferowanych będzie równa cenie maksymalnej, wysokość wpływów brutto z emisji Akcji Oferowanych wyniosłaby około 326,7 mln PLN. Dzięki przeprowadzeniu Oferty Bank wzmocni swoją pozycję kapitałową, w kontekście swoich planów rozwoju. Większość wpływów z Oferty (około 90%) zostanie przeznaczona na wsparcie rozwoju akcji kredytowej w segmencie korporacyjnym i detalicznym. Pozostała część wpływów z Oferty (około 10%) zostanie przeznaczona na wsparcie planu inwestycyjnego w 2014 roku, w tym na unowocześnienie infrastruktury informatycznej.

Grupa BNP Paribas nie wyklucza udziału w Ofercie, w celu umożliwienia BNP Paribas Bank Polska S.A. pozyskania środków w pełnej, niezbędnej dla finansowania rozwoju, wysokości.


BNP Paribas Bank Polska jest w szczególnym momencie swojego rozwoju.W 2013 roku, pomimo niesprzyjającej sytuacji makroekonomicznej w pierwszej połowie roku, wypracowaliśmy satysfakcjonujące wyniki finansowe, dzięki, po pierwsze, realizowanej z powodzeniem strategii wzrostu w segmencie detalicznym i w segmencie firm międzynarodowych i spółek o średniej kapitalizacji, po drugie, wdrożonemu programowi optymalizacji kosztów i po trzecie – obniżeniu kosztów ryzyka. Naszym celem jest rozszerzanie bazy klientów idalsze udoskonalanie naszych produktów i usług, w celu zwiększania przychodów i poprawy rentowności w najbliższych latach.Dlatego unowocześniamy naszą infrastrukturę IT, by poszerzyć ofertę usług bankowości elektronicznej i udoskonalać obsługę naszych klientów – powiedział prezes zarządu BNP Paribas Banku Polska, Frédéric Amoudru.

5 grudnia 2013 roku BNP Paribas zawarł porozumienie z grupą Rabobank w sprawie nabycia pakietu 98,5% akcjiBanku Gospodarki Żywnościowej, lidera w segmencie finansowania rolnictwa i gospodarki żywnościowej, z silną obecnością w małych i średniej wielkości miastach.Obecnie oczekujemy na decyzję organów nadzoru w sprawie transakcji. Zamierzone połączenie BGŻ i BNP Paribas Bank Polska skonsolidowałoby dwa bardzo komplementarne banki i prowadziłoby do powstania większego, średniej wielkości banku o masie krytycznej prowadzącej do osiągnięcia lepszych wyników oraz silniejszej pozycji rynkowej, w oparciu o uzupełniające się udziały rynkowe. To pozwoliłoby BNP Paribas na zbudowanie silnego banku uniwersalnego na polskim rynku, znajdującego się w pierwszej dziesiątce największych banków w Polsce, mogącego lepiej obsługiwać polskich klientów korporacyjnych i indywidualnych. Oczywiście nie możemy obecnie komentować parytetu wymiany akcji, który będzie mógł zostać ustalony dopiero w przyszłości i w pełnej zgodzie z odpowiednimi regulacjami i praktyką rynkową. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że oba podmioty w wielu obszarach osiągają podobne parametry finansowe, dlatego zaproponujemy by były oceniane według tych samych kryteriów. W każdym przypadku, parytet wymiany, który będzie przedmiotem akceptacji przez walne zgromadzenie, przed jego przyjęciem przez walne zgromadzenie akcjonariuszy będzie musiał zostać potwierdzony przez niezależnego biegłego – powiedział Jean-Paul Sabet, Przewodniczący Rady Nadzorczej BNP Paribas Bank Polska S.A.

 

Skrócony harmonogram Oferty

23-29 kwietnia 2014 Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych
23-28 kwietnia 2014 Przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych
29 kwietnia 2014
lub około tej daty
Opublikowanie ceny i ostatecznej liczby Akcji Oferowanych, a także liczby Akcji Oferowanych, które będą oferowane inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym
30 kwietnia – 5 maja 2014 Przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych
6 maja 2014 Przydział Akcji Oferowanych
15 maja 2014
lub około tej daty
Zapisanie praw do Akcji na rachunkach papierów wartościowych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych (pod warunkiem, że dane przekazane przez inwestorów na potrzeby zapisania Akcji Oferowanych na ich rachunkach papierów wartościowych będą kompletne i prawidłowe)
16 maja 2014
lub około tej daty
Pierwszy dzień notowania praw do Akcji Oferowanych na GPW

Struktura Oferty


Oferta publiczna jest adresowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce oraz do wybranych inwestorów instytucjonalnych za granicą (oprócz Stanów Zjednoczonych).

Przy założeniu, że wyemitowana zostanie maksymalna liczba akcji w Ofercie (5.026.539), akcje te stanowić będą 14,91% podwyższonego kapitału zakładowego Banku.

Funkcję Globalnego Koordynatora oferty pełni Citigroup (poprzez Citigroup Global Markets Limited i Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.). Współprowadzącymi Księgę Popytu są Citigroup Global Markets Limited, Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. oraz BNP Paribas. Funkcję Oferującego pełni Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. ING Bank N.V., Dom Maklerski BZ WBK S.A. oraz Dom Maklerski mBanku S.A. pełnią funkcję Współmenedżerów Oferty.

Zapisy na akcje


Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje BNP Paribas Bank Polska S.A. od 23 do 28 kwietnia 2014 roku, po cenie maksymalnej wynoszącej 65 PLN za jedną Akcję Oferowaną. Opublikowanie ostatecznej ceny Akcji Oferowanych planowane jest na 29 kwietnia 2014 roku (lub około tej daty), po zakończeniu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

Zapisy są przyjmowane w punkcie obsługi klienta Domu Maklerskiego Banku Handlowego S.A., w wybranych punktach przyjmowania zleceń Banku Handlowego w Warszawie S.A. oraz w punktach obsługi klienta Dom Maklerskiego mBanku S.A.

Cele oferty i wykorzystanie wpływów z emisji


Zakładając, że w ramach Oferty Bank wyemituje maksymalną liczbę Akcji Oferowanych (tj. 5.026.539 akcji), oraz że cena Akcji Oferowanych będzie równa cenie maksymalnej, wysokość wpływów brutto z emisji Akcji Oferowanych wyniosłaby około 326,7 mln PLN. Wysokość wpływów netto z emisji Akcji Oferowanych będzie dodatkowo uzależniona od rzeczywistej łącznej wielkości kosztów Oferty, szacowanych na około 15,0 mln PLN.

Dzięki przeprowadzeniu Oferty Bank wzmocni swoją pozycję kapitałową, w kontekście swoich planów rozwoju. Większość wpływów z Oferty – około 90% – zostanie przeznaczona na wsparcie rozwoju akcji kredytowej, z czego około 55% tej kwoty zostanie wykorzystane na wsparcie rozwoju segmentu korporacyjnego, zaś około 45% na wsparcie rozwoju segmentu detalicznego. Pozostałą część wpływów z Oferty (około 10%) Bank planuje przeznaczyć na wsparcie planu inwestycyjnego w 2014 roku, w tym w zakresie unowocześnienia infrastruktury informatycznej.

Ponadto, oczekuje się, iż zaoferowanie Akcji Oferowanych w ramach Oferty z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy pozwoli na osiągnięcie większej płynności obrotu akcjami Banku na rynku regulowanym (podstawowym) GPW, co z kolei stworzy warunki do osiągnięcia w pełni rynkowej wyceny akcji Banku.

Jednocześnie transakcja ma zapewnić wykonanie przez BNP Paribas SA zobowiązania wobec Komisji Nadzoru Finansowego do zwiększenia liczby akcji Banku w wolnym obrocie na GPW do co najmniej 15%. Obecnie free float akcji Banku, notowanych na GPW od 1994 roku, wynosi ok. 0,1% (pozostałe akcje Banku znajdują się w posiadaniu podmiotów z Grupy BNP Paribas).