Rynek czeka na PMI i ISM

Piątkowe popołudnie pokazało, że optymizm na rynkach nie zniknął. Główna para walutowa wykazała niezwykle silną tendencję wzrostową w końcówce sesji. Oznacza to, iż rynek ostatecznie pozytywnie zinterpretował odczyt dynamiki PKB w USA, przywiązując większą wagę do aktualnej tendencji, niż do rewizji poprzedniego odczytu.

Dziś jednak mamy do czynienia z niewielką korektą. O godzinie 8:20 kurs EUR/USD wynosił 1,4237, wobec piątkowego zamknięcia na 1,4279. Aż do publikacji danych makro, taka tendencja powinna się utrzymać.

Pary złotowe przy minimach

Po piątkowym umocnieniu naszej waluty, dziś, zgodnie z zachowaniem pary EUR/USD obserwujemy niewielkie odreagowanie. O godzinie 8:20 kursy EUR/PLN i USD/PLN wynosiły kolejno 4,1412 i 2,9071, wobec piątkowego zamknięcia na 4,1392 i 2,8952. Możliwe, że w dniu dzisiejszym obie pary złotowe wykażą sporą zmienność. Wpływ na to mogą mieć zarówno odczyt PMI i prognoza inflacji dla Polski, jak również dane wpływające na zachowanie głównej pary walutowej.

Szarpana końcówka sesji na GPW

W obliczu tylu i do tego tak istotnych publikacji makro w piątek, inwestorzy na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych byli pod koniec sesji zdezorientowani. Indeks WIG20 na przemian tracił i zyskiwał, by ostatecznie zakończyć dzień spadkiem o 0,12%. Dopiero po zamknięciu naszego parkietu gracze amerykańscy zdecydowali jak należy zinterpretować odczyt dynamiki PKB. Z tego względu możemy się dziś spodziewać dynamicznej sesji, mimo początku tygodnia.

Nastroje w przemyśle

W dniu dzisiejszym czeka nas sporo publikacji makro. Na początek o godzinie 9.00 poznamy odczyt indeksu PMI dla Polski. Oczekiwana przez analityków wartość to 43,4 pkt., wobec poprzednich 43 pkt. Niecałą godzinę później poznamy analogiczną daną dla Strefy Euro. Tu również ekonomiści spodziewają się wzrostu. Następnie o godzinie 10:00 opublikowana zostanie prognoza inflacji Ministerstwa Finansów. Ostatecznie o godzinie 16:00 poznamy odczyt indeksu ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych, wartość oczekiwana to 46,2 pkt., wobec poprzednich 44,8 pkt.

Andrzej Sowiński
Źródło: FMC Management