Rok 2013, podobnie jak poprzednie lata, jest ciekawym rokiem na rynku M&A i charakteryzuje się dużą aktywnością polskich spółek z sektora finansowego. Oto przykłady najciekawszych transakcji z tej branży.
Zainteresowanie Bankiem BGŻ
Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się Bank BGŻ. Na początku października wstępną ofertę na zakup niniejszego banku złożył UniCredit, główny akcjonariusz Banku Pekao. Drugim zainteresowanym podmiotem jest BNP Paribas, który w listopadzie złożył ofertę na zakup 98,5% akcji. W gronie chętnych wymieniany jest również Santander kontrolujący BZWBK, który dokonał już fuzji z Kredyt Bankiem i wyraża dalszą chęć umacniania pozycji na polskim rynku. BZWBK planuje też ekspansję na innych polach – otrzymał już zgodę UOKiK na przejęcie BZ WBK Aviva TUnŻ i TUO. W przypadku obu tych spółek zarówno BZ WBK jak i Aviva mają po 50% akcji, bank chciałby kupić po 16% akcji obu spółek.
Ekspansja PZU
Co ciekawe, innym podmiotem zainteresowanym zakupem Banku BGŻ jest PZU. Jak podał „Puls Biznesu”, spółka działająca w branży ubezpieczeniowej, wyraziła chęć zakupu BGŻ oraz Alior Banku i połączenia ich w jeden bank.
– PZU, poza chęcią aktywizacji na polskim rynku bankowym, podejmuje również pewne kroki za granicą. Już od czerwca bieżącego roku krążą informacje o chęci przejęcia chorwackiej firmy ubezpieczeniowej Croatia Osiguranje. W październiku mówiło się, że zarówno PZU jak i Grupa Adris przystąpiły do kolejnego etapu rozmów dotyczących przejęcia chorwackiej spółki– mówi Marcin Kapuściński, prezes Oliwskiej Grupy Kapitałowej. Wcześniej spółka wyraziła zainteresowanie narodowym ubezpieczycielem ze Słowenii, towarzystwem ubezpieczeniowym Triglav.
Getin Holding na rynkach wschodnich
Aktywnym graczem sektora bankowego jest też Getin Holding. Grupa już w tym roku podjęła działania strategiczne poprzez zakup części DZ Bank Polska, specjalizującej się w private banking. W październiku Getin Holding nabył Białoruski Bank Małego Biznesu, zwiększając tym samym udział w rynku Europy Wschodniej, gdzie posiada już inne banki, a także firmę leasingową. W listopadzie Getin zawarł zaś umowę przedwstępną na zakup rumuńskiego Romanian International Bank, który będzie piątym zagranicznym bankiem wchodzącym w skład holdingu.
Rozwój marki Alior Bank
Rozwój w sektorze bankowym widać także na przykładzie Alior Banku. W listopadzie pojawiła się informacja, że bank ten przejmuje dom maklerski Money Makers. Objęcie pakietu 57,6% udziałów w spółce specjalizującej się w zarządzaniu aktywami, to sposób na uzupełnienie oferty banku i sposób realizacji strategii rozwoju.
– Dzięki takiej transakcji Alior Bank będzie mógł z jednej strony pracować nad podniesieniem poziomu konkurencyjności swojej marki (poprzez budowę własnego TFI). Z drugiej zaś, zarządzając Money Makers, będzie miał idealne narzędzie do budowania wartości, poprzez kolejne transakcje i możliwość aktywizacji firm wyspecjalizowanych w asset management – tłumaczy Marcin Kapuściński, prezes Oliwskiej Grupy Kapitałowej.
KNF blokuje przejęcie BPH TFI
Należy również wspomnieć o transakcji, do której nie doszło. KNF nie wyraziła zgody na przejęcie BPH TFI przez Investors Holding. BPH TFI zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 3,2 mld zł, Investors TFI, które w 100% kontrolowane jest przez Investors Holding zarządza aktywami o łącznej wartości ok. 2 mld zł. Połączenie obu TFI miało na celu umocnienie pozycji rynkowej Investors TFI.
Zmiany wokół OFE
W związku z nadchodzącą reformą emerytalną możemy się również spodziewać ciekawych wydarzeń dotyczących Otwartych Funduszy Emerytalnych. Migracja kapitału spowodowana odejściem części społeczeństwa z OFE i przeniesieniem środków do ZUS, może spowodować znaczne kurczenie się funduszy, a w konsekwencji doprowadzić do likwidacji niektórych z nich lub też połączenia kilku w jeden.
Marcin Kapuściński,
prezes Oliwskiej Grupy Kapitałowej