Rynek medyczny a GPW

Polskie placówki służby zdrowia finansowane są przede wszystkim ze świadczeń, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety wycena leków i aparatury medycznej – zgodnie z którą NFZ wypłaca jednostkom środki finansowe na działalność – jest niższa niż ceny rynkowe, po których szpitale dokonują zakupów. Ta sytuacja skutkuje powstawaniem długów, z którymi Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie sobie poradzić. Czynniki te spowodowały, że sektor wymaga restrukturyzacji, a oddłużenie szpitali jest podstawowym warunkiem przeprowadzenia zmian własnościowych w publicznym sektorze usług medycznych.

W obecnej sytuacji finansowej, dla części zakładów opieki zdrowotnej pozbawionych wsparcia organu założycielskiego oraz nieposiadających zdolności kredytowej, zawarcie wieloletniego porozumienia z firmą parabankową – taką jak M.W. Trade – na refinansowanie ich wierzytelności, może być jedynym realnym programem osłonowym dla zakładowego programu restrukturyzacji.

MW Trade, Magellan oraz Electus to największe firmy specjalizujące się w finansowaniu wierzytelności publicznych placówek służby zdrowia. Udział firm parabankowych w rynku finansowania SP ZOZ wynosi ponad 5% i stale rośnie. Szpitale chętnie korzystają z usług prywatnych firm, gdyż oferują one dogodne warunki spłaty długu. Działalność na tym niszowym rynku wymaga jednak ogromnych nakładów kapitału, dzięki którym spółki mogą wspierać zadłużone szpitale. Fundusze na ten cel pozyskiwane są z kredytów, ale źródłem dodatkowych środków może być także emisja akcji na GPW. Jest to jedna z przyczyn, dla których firmy działające w tej branży chętnie podejmują decyzję o wejściu na warszawski parkiet.

Spółka M.W. Trade zdecydowała się rozpocząć działalność na rynku kapitałowym od debiutu na NewConnect. Obecność na rynku alternatywnym sprawiło, że spółka M.W. Trade jest coraz lepiej postrzegana zarówno przez dostawców, zakłady opieki zdrowotnej, jak i inwestorów. Jest to jednak dopiero początek działalności na rynku kapitałowym, gdyż spółka docelowo planuje przejście na główny parkiet do końca w 2008 roku. Prawdopodobnie będzie to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie na polskim rynku.

Jako pierwsza – z trzech wiodących na rynku finansowania służby zdrowia firm – 1 października 2007 roku na debiut zdecydowała się spółka Magellan. Celem oferty publicznej było przede wszystkim pozyskanie środków na finansowanie działalności. Docelowo pozyskany z giełdy kapitał przeznaczony będzie na udzielanie pożyczek szpitalom publicznym, w tym pożyczek długoterminowych służących podmiotom do finansowania potrzeb inwestycyjnych oraz długoterminowej restrukturyzacji istniejącego zadłużenia.

Debiut na GPW i publiczną emisję obligacji planuje również na ten rok Electus – spółka należąca do domu maklerskiego IDMSA. W kwietniu 2008 roku Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny spółki. Podobnie jak dwie poprzednie firmy, kapitał pozyskany z giełdy Electus planuje przeznaczyć na powiększenie portfela produktów kierowanych do służby zdrowia.

Wyniki finansowe publikowane przez spółki, które działają już na rynku kapitałowym wykazują, że decyzja o wejściu na parkiet była kluczowa w realizacji strategii rozwoju. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2008 roku spółka M.W. Trade osiągnęła zysk netto w wysokości 1,04 mln zł oraz przychody na poziomie 3,8 mln zł, co oznacza wzrost o 180% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W I półroczu 2008 roku zyskała także firma Magellan, która zarobiła 7,5 milion złotych netto. Oznacza to wzrost zysku netto o 19% w porównaniu z dwoma kwartałami 2007 roku. Spółka dodaje, że prognozy zysku na 2008 rok zostały już zrealizowane w 46%.

W przypadku firm działających w sektorze finansowania służby zdrowia niezwykle ważna jest stabilna pozycja rynkowa oraz wzorowa reputacja. Gwarancją tych cech może być między innymi obecność na giełdzie. Konieczność regularnego raportowania oraz jawność i rzetelność przekazywanych informacji powoduje, że spółka giełdowa staje się dla inwestorów bardziej wiarygodna oraz jest postrzegana jako stabilny i godny zaufania partner, co jest istotne w perspektywie długoletniego i konsekwentnego budowania relacji inwestorskich. Zwykle wiąże się to także z większym zainteresowaniem ze strony kontrahentów.

Zarówno M.W Trade, jak i Magellan są obecne na rynku kapitałowym stosunkowo krótko. Jednak nawet z tej perspektywy widoczne są już korzyści płynące z wejścia na warszawski parkiet. Spółki realizują kolejne kontrakty powiększając tym samym wartość portfela wierzytelności. Spółka M.W. Trade może się także poszczycić pierwszą na polskim rynku umową zawartą z międzynarodowym bankiem inwestycyjnego Lehman Brothers. Umowa koinwestycyjna i o świadczenie usług serwisowych ze spółką Bison II sp. z o.o. – należącą do grupy Lehman Brothers – obejmować będzie wspólne działania, do których zalicza się nabywanie wierzytelności Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (SP ZOZ) i udzielanie im pożyczek.

Debiut na rynku głównym to dla spółek specjalizujących się w finansowaniu służby zdrowia przede wszystkim możliwość pozyskania dodatkowego kapitału, który zostanie przeznaczony na kolejne inwestycje. Ponadto, obecność na GPW jest potwierdzeniem stabilnej pozycji rynkowej oraz prestiżowym wyróżnieniem, co w funkcjonowaniu na rynku finansowym jest niezwykle istotne.