Rynek pierwotny w obliczu zmian

Zarówno nabywców mieszkań, jak i deweloperów czeka proces adaptacji do nowych warunków panujących na rynku pierwotnym. Zmiany w programie „MdM”, wydłużenie okresu rękojmi na nowe lokale, Rekomendacja S – to tylko część czynników kształtujących rynek deweloperski w 2015 roku.


W ostatnich miesiącach największy wpływ na rynek pierwotny miały zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego zawarte w Rekomendacji S IV. Perspektywa wzrostu wysokości wymaganego wkładu własnego z 5 do 10% w 2015 roku zmobilizowała część klientów do zakupu lokali. Przełożyło się to bezpośrednio na poprawę wyników sprzedażowych deweloperów w ostatnim kwartale 2014.

Jak przyznaje Marlena Zapalska, członek zarządu Proxin Ogrody, wzrost zainteresowania klientów inwestycją Nowe Ogrody, zlokalizowaną na poznańskich Jeżycach, był wyjątkowo odczuwalny w okresie przedświątecznym. – W samym grudniu sfinalizowaliśmy siedem transakcji. Na styczeń zaplanowane jest kolejne 9 – podsumowuje Zapalska. – Na koniec roku osiągnęliśmy wskaźnik sprzedażowy na optymalnym poziomie 80% PUM – dodaje.

Niemniej jednak, noworoczne zmiany wprowadzone przez KNF mogą skutkować przejściowym zmniejszeniem liczby potencjalnych klientów na początku 2015 roku. Jednym z czynników stymulujących rynek ma być nowelizacja „MdM-u”. Złagodzenie kryteriów ma doprowadzić do wzrostu popularności programu. – Zakładamy, że bieżący rok przyniesie faktyczne ożywienie w segmencie mieszkań „MdM”. Mamy przygotowany pakiet mieszkań dedykowany dla nabywców korzystających z tego dofinansowania. – stwierdza Zapalska. Pula rządowego dofinansowania ma w tym roku wynieść aż 715 mln zł.

Sytuację na rynku kształtować będzie także ustawa o prawach konsumenta. Jej zapisy przewidują wydłużenie okresu rękojmi na nowe lokale z 3 do 5 lat. Ma być to nie tylko gwarantem większego bezpieczeństwa dla nabywców, lecz także sygnałem dla deweloperów, by ci dbali o wysoki standard swoich inwestycji. Według prognoz może to skutkować podniesieniem cen nieruchomości. Co ciekawe, zarząd spółki Proxin Ogrody zapewnia, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku jego przedsięwzięć.

Zabezpieczając się przed ryzykiem związanym z ujawnieniem wad konstrukcyjnych budynku w trakcie jego użytkowania zawsze wymagamy od generalnego wykonawcy udzielenia gwarancji jakości wykonanych prac na 10 lat. Jest to okres dłuższy od obowiązującego, jak i nowego terminu rękojmi za wady– wskazuje Marlena Zapalska. Deweloper już rozpoczął prace projektowe nad dalszymi etapami swojej inwestycji. W grudniu został złożony wniosek o pozwolenie na budowę drugiego budynku.

Zmiany zachodzące na rynku deweloperskim odzwierciedlają dynamikę jego rozwoju. Początek 2015 roku sygnalizuje, że może być on intensywniejszy niż ostatnie 12 miesięcy. Czas pokaże, jak do zmieniającej rzeczywistości dopasują się uczestnicy rynku pierwotnego.