Rynek SPW koncentruje się na posiedzeniu RPP

Na rynku stopy procentowej podczas czwartkowej sesji obserwować można było tendencję do spadku notowań krótkiego pieniądza. Oprocentowanie złotowych depozytów O/N z rana oscylowało wokół 4,0% z uwagi na koniec kwartału oraz wejście rynku w nowy okres rezerwy z niskim skumulowaniem.

Po południu stawki nieco obniżyły się do około 3,60-3,90%. W piątek NBP przeprowadzi cotygodniową operację otwartego rynku. Tydzień temu bank centralny zaoferował 7-dniowe bony pieniężne za 99 mld PLN. Popyt ze strony banków komercyjnych wyniósł wówczas 97,0 mld PLN.

Na rynek europejski powraca zaniepokojenie krajami PIIGS. Urząd statystyczny z Lizbony podał że deficyt budżetu w relacji do PKB był w zeszłym roku wyższy, niż wcześniej zakładano i wyniósł 8,6% wobec 7,3% oczekiwanych przez rząd. Dane za 2009 r. zostały zrewidowane do 10% PKB  z 9,3% wcześniej podawanych. Jednocześnie minister finansów przyznał, że sytuacja fiskalna systematycznie się pogarsza. To zwiększa presję na Portugalię, aby – podobnie jak Grecja i Irlandia – poprosiła o pakiet międzynarodowego wsparcia. W reakcji na powyższe informacje rentowności 2Y portugalskich obligacji wzrosły w czwartek do najwyższego poziomu w historii strefy euro –  do ponad 8,6%.

Na krajowym rynku SPW ceny papierów przez większą część czwartkowej sesji pozostawały stabilne. Uwaga inwestorów koncentrowała się przede wszystkim na publikacji danych o bilansie płatniczym, po tym jak wzrosła obawa, iż korekta figur za IV kwartał ubiegłego roku może być znaczna in minus.
Tymczasem NBP podał, że skorygował deficyt obrotów bieżących za IV kwartał 2010 roku do 5,28 mld EUR z wcześniej podawanych 4,99 mld EUR. Obawy inwestorów okazały się więc przesadzone, co spowodowało, że emocje szybko opadły. Bank poinformował jednak o znaczącym wzroście oczekiwań inflacyjnych, co przypomniało inwestorom o kwietniowej podwyżce stóp przez RPP. Gospodarstwa domowe sądzą bowiem, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy średnia oczekiwana stopa inflacji osiągnie 4,6%, podczas gdy miesiąc wcześniej uważały, że będzie to 3,2%.

Razem z danymi NBP Ministerstwo Finansów opublikowało plan podaży na II kwartał 2011 roku. Wynika z niego, że na trzech przetargach MF zaoferuje papiery OK/PS za 10,0-18,0 mld PLN, na dwóch aukcjach WZ/IZ za 3,0-6,0 mld PLN. Ponadto, na dwóch aukcjach możliwa jest podaż obligacji BGK za maksymalnie 5 mld PLN.  Na 12 przetargach resort wystawi do sprzedaży bony skarbowe za 6,0-12,0 mld PLN. Ponadto MF podał, że 20 kwietnia przeprowadzi aukcję zamiany, na której do sprzedaży zaoferuje PS0416/WZ0115. Obligacje odkupywane to: PS0511, OK0711, WZ0911. Kolejne aukcje zamiany odbędą się 4 maja i 1 czerwca a struktura obligacji będzie ustalana w oparciu o bieżącą sytuację rynkową. Resort poinformował także, że w II kwartale możliwa jest emisja obligacji nominowanych w dolarach na rynku amerykańskim. Resort może też sięgnąć po dodatkowe finansowanie na innych rynkach zagranicznych poprzez publiczne emisje obligacji lub w systemie private placement i po finansowanie z międzynarodowych instytucji finansowych w wysokości do 0,5 mld EUR.
W reakcji na plany podażowe ministerstwa ceny obligacji lekko wzrosły. Nad rynkiem nadal jednak ciąży obawa o podwyżkę stóp podczas przyszłotygodniowego posiedzenia RPP, dodatkowo nasilona wczorajszymi informacjami o wzroście oczekiwań inflacyjnych. W rezultacie krzywa dochodowości na koniec wczorajszego dnia podniosła się o 1-2 pb.

Joanna Bachert, Departament Skarbu PKO Banku Polskiego

Źródło: PKO Bank Polski