Rynek stopy procentowej neutralnie przyjął decyzję RPP

Najważniejszym wydarzeniem na rynku stopy procentowej podczas środowej sesji była decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Przed posiedzeniem ekonomiści byli wyraźnie podzieleni na zwolenników podwyżki marcowej (o 25 pb) oraz na tych, którzy spodziewali się wzrostu stóp dopiero w II kw. br.

Ostatnie wypowiedzi trzech przedstawicieli Rady sprzed posiedzenia, w tym prezesa NBP Marka Belki, zmniejszyły w ocenie inwestorów prawdopodobieństwo marcowej podwyżki i to widać było w tym tygodniu poprzez nieznaczny – ale jednak – spadek rentowności SPW oraz kontraktów IRS.

Ostatecznie RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Reakcja rynków na publikację komunikatu była jednak bardzo ograniczona, podobnie jak na publikację treści komentarza uzasadniającego decyzję oraz wypowiedzi prezesa NBP. Podczas środowej sesji doszło jedynie do nieznacznego spadku kwotowań w przypadku kontraktów IRS (o 1-3 pb). Neutralna reakcja wynikała z faktu, że po pierwsze rynek już częściowo umocnił się w ostatnich dniach, a po drugie inwestorzy nie zajmują długich pozycji na rynku w obawie przed kwietniowym posiedzeniem RPP, na którym kontynuacja cyklu wydaje się w obecnej sytuacji bardzo prawdopodobna.

W najbliższych tygodniach spodziewamy się stabilizacji rentowności. W dalszym ciągu uważamy, że rentowności są zbyt wysokie, a rynek przereagował ryzyko związane ze wzrostem inflacji. W czwartek, na krajowym rynku SPW odbędzie się aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów będzie odkupowało obligacje serii PS0511 i OK0711. W zamian emitowane będą papiery serii PS0416 i WZ0115. W ostatnich tygodniach na rynku stopy procentowej widać względną stabilizację rentowności SPW, w tym również papierów oferowanych na czwartkowej aukcji. W lutym br. kwotowania obligacji PS0416 utrzymywały się w środku wąskiego przedziału 5,80-5,90%.

Negatywnie na wycenę papierów stałoprocentowych cały czas wpływa wzrost presji inflacyjnej w Europie i w konsekwencji rosnące oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. W tym kontekście pozytywnym sygnałem dla rynku była decyzja RPP o pozostawieniu stóp bez zmian na marcowym posiedzeniu. Dodatkowo ton wypowiedzi prezesa NBP Marka Belki podczas konferencji świadczyć może o tym, że Rada nie jest skłonna do silnego zaostrzania polityki pieniężnej. Spodziewamy się, że średnia rentowność obligacji PS0416 zostanie ustalona w środku przedziału 5,80-5,85%, z kolei średnia cena obligacji WZ0115 w okolicach 99,7 PLN.

Źródło: PKO Bank Polski