Firmy te zostały starannie wyselekcjonowane przez IFX Capital Management spośród ponad 100 tego typu podmiotów na całym świecie. Wszyscy zarządzający działają na rynku przynajmniej 20 lat, a wyniki ich programów inwestycyjnych były audytowane od przynajmniej 5 lat. Co ważne, każda z ośmiu firm zarządza według innej strategii, skupia się na innych parach walut i instrumentach rynku walutowego oraz przeprowadza inwestycje w różnym horyzoncie czasowym. Tak skonstruowany portfel jest więc znacznie bardziej bezpieczny niż w przypadku zarządzania przez jedną firmę.
– Ostatnie korekty na giełdzie mogą skłaniać wielu inwestorów indywidualnych do korzystania z produktów, których celem jest generowanie zysków w każdej sytuacji. Takie możliwości daje m.in. rynek walutowy traktowany obecnie na świecie jako oddzielna klasa aktywów inwestycyjnych a nie tylko miejsce dla spekulacji czy zabezpieczenia przez ryzykiem kursowym. Dlatego właśnie postanowiliśmy włączyć do naszej oferty program IFX Multi-Manager, który został skrojony specjalnie na potrzeby indywidualnego inwestora. Dla naszych klientów to kolejna szansa na korzystną dywersyfikację portfela – mówi Grzegorz Mielcarek, Dyrektor ds. Sprzedaży Produktów Inwestycyjnych w Expanderze.
Program Multi-Manager dostępny jest dla osób, które dysponują kwotą 10 tys. dolarów. Na razie środki przyjmowane są tylko w tej walucie – jesienią zostaną umożliwione wpłaty w złotówkach. Pieniądze trafiają na konto w polskim banku. Klient podpisuje umowę z brytyjskim biurem maklerskim IFX Markers Ltd, które będzie prowadzić rachunek inwestycyjny i raportować (poprzez internetową aplikacje, listownie lub e-mailem) o wszystkich transakcjach i zmianach na rachunku. Jednocześnie klient zawiera umowę o zarządzanie powierzonymi środkami z IFX Capital Management. Firma ta, w pełni zależna od IFX Markets Ltd., prowadzi selekcje, alokację i monitoring zewnętrznych firm zarządzających uczestniczących w programi Multi-Manager.
Klient może samodzielnie wybrać poziom ryzyka jaki odpowiada jego profilowi inwestycyjnemu. Program Multi-Manager może być dostępny bez dźwigni finansowej, a więc klient wpłaca np. 10 000 dolarów i taka kwota jest inwestowana na rynku walutowym. W tym przypadku stopa zwrotu jaką chcą osiągnąć zarządzający to między 7% a 9% rocznie powyżej rentowności amerykańskich bonów skarbowych (przy obecnych wartościach to od ok. 11% do 13%). Możliwe jest także zwiększenie dźwigni, a tym samym również ryzyka i potencjalnej stopy zwrotu do poziomu 2:1, 3:1 a w określonych sytuacjach nawet do 4:1. W takiej sytuacji klient inwestujący 10 000 dolarów partycypuje w zyskach lub stratach z inwestowania kwoty odpowiednio 2-, 3- lub 4-razy wyższej. IFX Capital Management pobiera opłatę wstępną (od 0 do 3% początkowego depozytu) oraz 10% opłaty od wypracowanych zysków. Opłata za zarządzanie wynosi 2% wartości portfela.