Rynki akcji – czkając na dane (w trójkącie)

Pomimo udanej aukcji włoskich obligacji wczoraj na rynkach akcji obserwowaliśmy pogorszenie nastrojów. Tym samym nie udało się pokonać górnego ograniczenia formacji trójkąta, o której pisaliśmy we wczorajszym komentarzu, a to oznacza, że rynek pozostaje w konsolidacji, której rozstrzygnięcie powinno nastąpić wkrótce. Dlatego dzień pełen ważnych danych jest dobrym kandydatem.

Serię rozpoczynają dane o PKB za trzeci kwartał ze strefy euro. Dane poznamy o godzinie 11.00, choć już wiadomo, że dane z samych Niemiec były zgodne z oczekiwaniami (0,5% q/q), zaś dane z Francji nawet nieco lepsze (0,4% q/q wobec oczekiwanych 0,3%). 

W USA mamy dane o sprzedaży detalicznej za październik (14.30, konsensus +0,2% m/m i +0,1% mam dla sprzedaży bez samochodów) jak i pierwszy wskaźnik aktywności za listopad. Dane o sprzedaży są o tyle istotne, iż w październiku nastroje konsumenckie pogorszyły się do nienotowanego od 2 i pół roku poziomu i pozostaje pytanie w jakim stopniu przełoży(ło) się to na sprzedaż. 

Natomiast uważamy, iż dane o aktywności są kluczowe, gdyż po pozytywnych zaskoczeniach z września i mimo wszystko względnie dobrym październiku ciągle czekamy na odpowiedź, czy amerykańska gospodarka przestała zwalniać (co byłoby niewątpliwie dobrą wiadomością). Problem jest natomiast w tym, iż wskaźnik NY Fed (14.30, konsensus -4 pkt.) nie zawsze daje wiarygodne wskazania.   

EURUSD – MS bliżej niż Goldman

Kiedy w piątek na fali optymizmu kurs EURUSD wzrósł powyżej poziomu 1,37, dwa banki inwestycyjne wydały przeciwstawne rekomendacje dla tej pary. Goldman zalecał kupować z celem 1,40 (przy kursie 1,3715) i stop lossem 1,35, podczas gdy Morgan Stanley zalecił pozycje krótkie z średnioterminowym celem 1,30. Jak na razie w tej ciekawej i prestiżowej konfrontacji lepiej wypada MS. Ich pogląd jest również bliższy temu, co w kwestii pary EURUSD prezentujemy od pewnego czasu. Warto zwrócić uwagę, iż w ostatnich dniach oczekiwania na obniżki stóp nasiliły się – również w piątek gdy rynek celebrował zmiany w rządach Grecji i Włoch. To zaś negatywny czynnik dla notowań euro – z samego rynku stopy procentowej wynikałoby, iż notowania w średnim terminie znajdą się poniżej poziomu 1,30.

W kalendarzu – trzy ważne wskazania, ZEW i inflacja w Polsce

O kluczowych danych w dniu dzisiejszym wspomnieliśmy już w głównym tekście biuletynu. Ponadto dziś czekają nas jeszcze takie pozycje jak CPI w Wielkiej Brytanii (10.30, konsensus 5,1%), indeks ZEW w Niemczech (11.00, konsensus -52 pkt.) oraz dane o październikowej inflacji w Polsce (14.00, konsensus rynkowy jak i nasza prognoza to 4% R/R). 

Źródło: X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.