Rząd nie zamierza ujawnić umowy zawartej z UniCredit

Włosi chcą oficjalnie ujawnić szczegóły umowy, ponieważ pojawiające się spekulacje wokół zapisów w niej zawartych psują atmosferę wokół fuzji. Na odtajnienie umowy muszą się zgodzić jednak obie strony. Niestety Skarb Państwa nie poszedł śladem Komisji Nadzoru Bankowego, która opublikowała w całości uchwałę, w której wydała zgodę na wykonywanie przez Unicredit prawa głosu z akcji Banku BPH. Nawet chroniący interesy klientów UOKiK dotąd nie otrzymał umowy rządu z Włochami.

„Gazeta Prawna” podejrzewa, że jedyną przyczyną takiej postawy jest fakt, iż dla Skarbu Państwa umowa nie jest korzystna, a do tego w wielu punktach nieprecyzyjna.

Z informacji gazety wynika, że po upływie 6 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do czasu wyjaśnienia, w jaki sposób fuzja będzie realizowana, Unicredit chce ruszyć z procesem integracji. Najpóźniej w terminie 9 miesięcy od podpisania umowy, a więc do 19 stycznia 2007 r., musi przedstawić raport na temat składników Banku BPH wyodrębnionych do sprzedaży, ale może to zrobić wcześniej – czytamy.

Według nieoficjalnych informacji, szczegółowy plan fuzji zostanie ogłoszony w lipcu, a formalne połączenie nastąpi w przyszłym roku. Pojawiają się nawet pogłoski, że jeśli będzie zgoda nadzoru, to nawet w styczniu 2007 roku.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej” w artykule „Inwestorzy czekają na szczegóły porozumienia”.

Pełny tekst porozumienia Skarbu Państwa i Unicredit