Podział banków będzie możliwy poprzez przejęcie lub przez wydzielenie. W przypadku przeniesienia całego majątku banku dzielonego będzie to podział przez przejęcie. Natomiast w przypadku przeniesienia części majątku banku będzie to podział przez wydzielenie. Część lub całość majątku dzielonego zostanie przeniesiona na bank działający w formie spółki akcyjnej. Zakaz podziału będzie nadal obowiązywał banki spółdzielcze.
Podział banków będzie wymagał zgody Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja będzie mogła nie wydać zgody jeżeli uzna, że podział wpłynie na brak stabilnego zarządzania bankiem.
Obecne prawo bankowe zakazuje podziału banków działających w formie spółki akcyjnej.
Zmiany w prawie są efektem porozumienia rządu i UniCredit w sprawie fuzji banków Pekao i BPH. Włosi zobowiązali się podzielić BPH na dwie części. Zgodnie z umową, jeżeli do 19 października wprowadzone zostaną zmiany w prawie bankowym, które umożliwią podział banku, to z BPH zostaną wyodrębnione wybrane placówki, a reszta trafi do Pekao. Jeżeli natomiast rząd nie wprowadzi zmian, to Pekao przejmie cały Bank BPH, a następnie wydzieli wybrane oddziały.