Rząd się śpieszy z nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

„Główna zmiana w projekcie dotyczy opóźnienia momentu wchłonięcia nadzoru bankowego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Według obowiązującego prawa ma się to stać już w 2008 r., nowela przyjmuje zaś, że dopiero w 2013 r. Przychylna tej zmianie jest Platforma Obywatelska.” – podaje dziennik.

„W poniedziałek pojawiło się oświadczenie przewodniczącego KNF. Stanisław Kluza pisze w nim: ‚Promowany przez Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski projekt (…) budzi wątpliwości. Absolutną koniecznością jest dalsza praca projektodawców nad uwagami zgłoszonymi przez KNF oraz skonsultowanie projektu z Europejskim Bankiem Centralnym i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej’. Wcześniej w piśmie skierowanym do Ministerstwa Finansów KNF pisze, że wszelkie ryzyko związane z połączeniem z nadzorem bankowym, na które powołuje się obecnie resort, było znane już w 2006 roku, w momencie opracowywania ustawy.” – pisze „Rzeczpospolita”.

Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym weszła w życie w 2006 r. Zgodnie z jej założeniami, nadzór bankowy w 2008 roku miał stać się częścią Komisji Nadzoru Finansowego. Komisja kontroluje już branżę ubezpieczeniową, fundusze emerytalne i rynek kapitałowy. Obecnie Ministerstwo Finansów zdecydowało się jednak przesunąć termin wchłonięcia nadzoru bankowego przez KNF, m.in. ze względu na konieczność przygotowania się na ewentualne kryzysy na rynku finansowym.

Więcej na temat w „Rzeczpospolitej”.