Są pierwsze sygnały wychodzenia z recesji

Jednak wielu analityków uważa, że jego cena ponownie wzrośnie. Natomiast ropa potaniała o blisko 10 proc. Powodem był wzrost zapasów tego surowca w USA o 2,85 mln baryłek. Nie spodziewajmy się jednak, że będziemy płacić mniej na stacjach benzynowych, bo u nas udział kosztu ropy w cenie paliwa jest niewielki, za co jest odpowiedzialna akcyza. 

Tymczasem w realnej gospodarce wiele wskaźników wskazuje na pewne odreagowanie w kryzysie, co nie oznacza jego końca. Indeksy koniunktury PMI dla Francji, Niemiec, a także całego Eurolandu wypadły lepiej niż miesiąc wcześniej, w większości osiągnęły wartości powyżej 50 pkt. A to teoretycznie stanowi symptom wychodzenia z recesji.

Pozytywny sygnał o sytuacji amerykańskiej gospodarki dał ostatni odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan, który wyniósł 73,5 pkt, jest to o blisko 8 pkt wyżej niż miesiąc wcześniej. Zaskoczeniem był także wzrost o 12,8 proc. liczby wniosków o kredyt hipoteczny w USA.

Ale zza oceanu napływały także złe wiadomości. W sierpniu w Stanach spadły o 2,4 proc. zamówienia na dobra trwałe z uwzględnieniem środków transportowych. To istotna informacja, gdyż zakupy dóbr trwałych mają znaczący wpływ na poziom sprzedaży, a także świadczą o sytuacji finansowej społeczeństwa.

Największym problemem USA jest dziś wzrost bezro-bocia. Stopa bezrobocia wśród młodych Amerykanów eksplodowała do 52,2 proc., a liczba osób chronicznie bezrobotnych w USA, tzn. niepracujących co najmniej od 27 tygodni, osiągnęła rekordowy poziom od 1945 r.

W Polsce, jak podał GUS, nie zmienił się poziom inflacji bazowej obrazującej wzrost cen dóbr konsumpcyjnych bez energii oraz żywności – wynosi ona 2,9 proc. Nie uległa zmianie również stopa bezrobocia w naszym kraju – nadal stanowi ona 10,8 proc.

Nieco gorzej od oczekiwań, lecz na przyzwoitym pozio-mie, znalazła się sprzedaż detaliczna w sierpniu, była wyższa o 5,2 proc. w porówna-niu z rokiem poprzednim. Poprawiła się również koniunktura w przemyśle, przez co osiągnęła notę 3. Niepokojąca jest natomiast sytuacja w budownictwie, gdzie wskaźnik ten wyniósł minus 5 pkt.

Ten tydzień przyniesie informacje o nastrojach w gospodarce Eurolandu, a także niektórych krajach Europy. Istotne będą dane o poziomach indeksów PMI. Również ze Stanów otrzyma-my kilka ważnych danych ekonomicznych, w tym wartości indeksu ISM dla przemysłu oraz Chicago PMI. W piątek natomiast poznamy wrześniową, już wyższą stopę bezrobocia.

W środę Rada Polityki Pieniężnej NBP zapewne pozostawi stopy procentowe na takim samym poziomie, a w czwartek Ministerstwo Finansów przedstawi prognozę inflacji za wrzesień.

Jan Mazurek, główny analityk Investors