Sąd Polubowny przy KNF ruszy 1 marca

„Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego ma ruszyć od 1 marca 2008 r. Będzie zajmował się rozstrzyganiem sporów między uczestnikami całego rynku finansowego, a w szczególności między odbiorcami usług finansowych a podmiotami podlegającymi nadzorowi KNF. Sąd będzie rozstrzygał więc spory z towarzystwami ubezpieczeniowymi, funduszami emerytalnymi, bankami czy towarzystwami funduszy inwestycyjnych.”, pisze „GP”.

„Do tej pory podobne instytucje działały przy organizacjach działających w poszczególnych sektorach. Na przykład spory z towarzystwami ubezpieczeniowymi i funduszami emerytalnymi rozstrzyga Sąd Polubowny przy Rzeczniku Ubezpieczonych. Od początku działalności rozstrzygnął on tylko 13 spraw, na 186 spraw zgłoszonych. Postępowaniu poddawały się m.in. HDI Asekuracja, Warta, Link4, Compensa czy PZU Życie. Nie chciało w ten sposób rozwiązywać sporu PZU majątkowe, ze względu na ulokowanie sądu przy instytucji z definicji stojącej po stronie klienta. Ponieważ umieszczanie zapisu na sąd polubowny nie jest w umowach ubezpieczenia standardem, do rozstrzygnięć na tym forum nie dochodziło […]. Komisja Nadzoru Finansowego liczy, że w umowach zaczną się pojawiać zapisy o możliwości rozstrzygania sporów przez Sąd Polubowny.”, czytamy w „GP”.

Komisja Nadzoru Finansowego zastąpiła Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Od stycznia 2008 r. przejęła także Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego. Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek chciał, by jeszcze przez pięć lat GINB podlegał NBP. Projekt nowelizacji ustawy o nadzorze finansowym odsuwający moment przeniesienia GINB do KNF zgłosił także prezydent Lech Kaczyński. Jednak koalicja PO-PSL odrzuciła ten projekt już w pierwszym czytaniu.

Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej”.