Saxo Bank włącza się do walki o depozyty klientów

Saxo Bank włącza się do walki o depozyty klientów, oferując im konkurencyjne oprocentowanie dla wolnych środków przechowywanych na rachunku inwestycyjnym. Takie rozwiązanie pozwala klientom zachować elastyczność, ponieważ środki generują odsetki w momentach, kiedy nie są zainwestowane. Środki nie są też blokowane, więc w każdej chwili można je wypłacić lub zainwestować w inne produkty bez utraty uzyskanych odsetek.

fot. Shutterstock

Oferowane oprocentowanie obowiązuje bez ograniczeń czasowych, bez blokowania deponowanych środków i bez górnego limitu kwot. Odsetki w Saxo Banku są wypłacane w trybie miesięcznym, a stawki są codziennie dostosowywane do warunków rynkowych. W sumie oprocentowanie jest dostępne dla ponad 20 walut, w tym dolara amerykańskiego, polskiej złotówki, korony czeskiej czy forinta węgierskiego, co pozwala zarabiać na różnicach w poziomie stóp w różnych krajach.

Najbardziej korzystne stawki obowiązują dla rachunków Platinum i VIP. Aby je otworzyć, trzeba wykonać pierwsze zasilenie w wysokości – odpowiednio – 200 000 i 1 000 000 euro (lub równowartość tej kwoty w innej walucie). Przykładowo, według stanu na 17 stycznia 2023 r., oprocentowanie dla PLN w przypadku rachunku VIP wynosi 4,94%, dla USD 3,05%, 6,16% dla CZK i 16,63% dla HUF. Dla podstawowego rachunku typu Classic (do otwarcia wymagane pierwsze zasilenie w wysokości 2000 EUR) oprocentowanie wolnych środków jest niższe i aktywuje się po przekroczeniu salda w wysokości 50 tys. USD (lub równowartości w innej walucie).

Wprawdzie rachunek inwestycyjny w Saxo Banku nie jest typowym kontem bankowym z powiązaną z nim kartą płatniczą, pozwala jednak na dostęp do swoich środków z większości miejsc na świecie. Wystarczy wysłać przelew na dowolną kwotę z innego rachunku bankowego zarejestrowanego na te same dane. Zostanie wtedy automatycznie połączony z rachunkiem w Saxo Banku, co oznacza, że w każdej chwili będzie można przelewać środki między nimi. Warto również pamiętać o wykonaniu przynajmniej 1 transakcji raz na 6 miesięcy, np. poprzez zakup lub sprzedaż 1 akcji czy 1 jednostki funduszu inwestycyjnego, aby uniknąć opłaty za nieaktywność rachunku.

Dzięki zdeponowaniu środków w Saxo Banku klienci automatycznie dywersyfikują geograficznie swój kapitał. Po wypełnieniu wniosku online i wysłaniu niezbędnych dokumentów otrzymujemy bowiem rachunek inwestycyjny zlokalizowany w Danii, bez potrzeby posiadania adresu zamieszkania w tym kraju. To jedna z niewielu możliwości założenia rachunku w zagranicznym banku w ten sposób. Nasze środki zostają objęte ochroną duńskiego funduszu gwarancyjnego do wysokości 100 000 euro, tak jak klientów innych duńskich banków. Jeżeli równocześnie posiadamy środki w polskim banku, mamy zapewnioną ochronę zarówno polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jak i jego duńskiego odpowiednika dla środków przechowywanych w Saxo Banku. Łącznie otrzymujemy więc zabezpieczenie w wysokości 200 000 euro.

W ostatnich miesiącach Saxo Bank wprowadził wiele innych zmian w ofercie dla klientów w Polsce, w tym nowe, konkurencyjne ceny. Zlikwidowano m.in. opłatę za przechowywanie instrumentów finansowych, tzw. custody fee. Duży nacisk położono na zmniejszenie kosztów zakupu akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (prowizja od 0,10% do 0,15%, w zależności od rodzaju rachunku), a także wielu innych światowych giełdach, w tym w USA (od 0,005 do 0,010 dolara za akcję). W zależności od wielkości transakcji oszczędności przy inwestowaniu w amerykańskie akcje mogą wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w stosunku do oferty w polskich bankach.

Źródło: Saxo Bank