Secus Asset Management SA opublikował rozszerzony raport zarządzającego Secus I FIZ

Fundusz Secus I FIZ zainwestował jak do tej pory od czasu swojej pierwszej inwestycji w październiku 2007 ponad 80 % zgromadzonych środków. W ciągu 6 miesięcy 2008 roku wartość certyfikatów funduszu Secus I FIZ wzrosła o ponad 21%. Aktualna wartość aktywów netto przypadająca na jeden certyfikat inwestycyjny została wyliczona na poziomie 1205,53 zł, co oznacza wzrost o 8,5% w porównaniu do wyceny z 31 marca 2008 przygotowanej przez niezależnego audytora Baker Tilly Smoczyński i Partnerzy. Wzrost wartości aktywów netto Funduszu jest wynikiem rosnącej wartości poszczególnych spółek portfelowych.

„Jako zarządzający Funduszem przykładamy szczególną wagę do zwiększania wartości spółek portfelowych poprzez współtworzenie strategii działania, doradztwo w sprawach finansowych czy też udostępnienie sieci kontaktów inwestora. Równolegle do procesu pozyskiwania nowych projektów trwa nadzór właścicielski nad spółkami portfelowymi. Nadzór dotyczy w szczególności regularnej analizy wyników firm, konsultacji z zarządami oraz pozostałymi akcjonariuszami/udziałowcami. Przedstawiciele Zarządzającego monitorują realizację założeń rozwoju firmy oraz wspólnie wspomagają zarząd w strategicznych decyzjach dotyczące rozwoju podmiotu.” – mówi Łukasz Wierzbicki, Dyrektor Departamentu Private Equity, Secus Asset Management SA.

Inwestycja w certyfikaty funduszu Secus I FIZ stanowi ciekawą alternatywę w stosunku do inwestycji na rynku publicznym, zwłaszcza w okresie dekoniunktury, kiedy to indeks WIG zanotował ponad 26% spadek za pierwsze półrocze 2008 r., zaś wycena wartości aktywów netto Funduszu wzrosła w analogicznym okresie o ponad 21%.

„Zgodnie z prognozami zarządów spółek portfelowych, spółki będą realizowały przyjętą politykę rozwoju przygotowując się również do publicznej oferty swoich akcji. Optymistyczne prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego kraju, a w szczególności branż, które reprezentują spółki portfelowe pozwoli zrealizować plany podmiotów, w których Fundusz posiada akcje. Agito SA planuje wkrótce uzyskać status spółki publicznej, a biorąc pod wagę wyniki finansowe i dynamikę rozwoju można się spodziewać, że wycena giełdowa znacznie przewyższy cenę zakupu. Inwest SA ze względu na niezwykle atrakcyjny bank ziemi w Krakowie oraz ciekawe rozwiązania architektoniczne rozwija się bardzo prężnie. Debiut giełdowy Inwest SA planowany jest na 2009 rok. WiedzaNet SA konsekwentnie realizuje strategię rozwoju organicznego i strategię budowania sieci partnerskiej za granicą. Na chwilę obecną zarząd spółki nie podjął ostatecznej decyzji o terminie debiutu giełdowego. PZU SA w ramach realizacji strategii intensywnego rozwoju planuje jeszcze w tym roku rozszerzyć gamę produktów, kontynuować ekspansje na rynki zagraniczne i zacieśnić współpracę pomiędzy spółkami grupy tak, aby osiągnąć efekt synergii.” – dodaje Wierzbicki.

Zarządzający oczekuje, iż w momencie upublicznienia spółek portfelowych szacowana wartość akcji zostanie urealniona, co z kolei może wpłynąć na podwyższenie wartości aktywów netto i realizację celu inwestycyjnego Funduszu. Obecna sytuacja makroekonomiczna sprzyja inwestycjom typu Private Equity. Z jednej strony stabilny i zrównoważony wzrost gospodarczy kraju, pomyślne prognozy na lata przyszłe sprawiają iż na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw dojrzałych do tej formy finansowania. Z drugiej strony ostatnie zniżki na światowych giełdach sprawiają, iż wyceny przedsiębiorstw zaczynają stawać się ponownie atrakcyjnie dla funduszy typu Private Equity, co ułatwia negocjacje z właścicielami spółek.

POBIERZ RAPORT