„Chodzi o rządową nowelizację ustawy zdrowotnej. Pod koniec maja przegłosowali ją posłowie. We wtorek przepisami zajmowały się senackie komisje zdrowia i gospodarki narodowej.
– Poprawki sprowadzają się do wydłużenia okresu vacatio legis o trzy miesiące – powiedział Waldemar Kowalski, radca prawny Polskiej Izby Ubezpieczeniowej reprezentującej branżę. Rząd proponował, aby nowelizacja weszła w życie z początkiem lipca. – Krótkie vacatio legis było tylko jednym z zarzutów niekonstytucyjności. Biuro prawne Senatu podniosło znacznie więcej zarzutów i niezgodności z zasadami legislacyjnymi. Strona rządowa tego nie uwzględniła – dodał Kowalski.
O ostatecznym kształcie projektu nowelizacji zadecydują dzisiaj senatorowie. Jeśli przyjmą poprawki komisji, nowelizacja wróci jeszcze raz do Sejmu. Tymczasem Platforma Obywatelska już zastrzega, że zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.” – czytamy w „Gazecie”.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje, że ofiary wypadków drogowych będą leczone i rehabilitowane za pieniądze z polis OC kierowców, którzy spowodowali wypadek. Polska Izba Ubezpieczeń szacuje, że 12 mln polskich kierowców może spodziewać się wzrostu cen polis OC nawet o 15-18 proc., bo ubezpieczyciele będę chcieli przerzucić na klientów dodatkowe opłaty.
Więcej informacji w „Gazecie Wyborczej”.