Karty NFC Getin Banku w ramach aplikacji MyWallet T-Mobile będą dostępne tylko do końca lipca. Bank zachęca klientów do przesiadki HCE.
Swoje karty z aplikacji MyWallet wycofały już Raiffeisen Polbank, eurobank i mBank. Getin Bank już wcześniej mówił, że po wdrożeniu kart HCE wycofa karty simcentryczne z oferty. Jak się dowiedzieliśmy, produkty te będą oferowane tylko do końca lipca 2016 roku. Bank zachęca obecnie klientów do skorzystania z mobilnych kart w technologii HCE.
Po wycofaniu się Getinu w portfelu MyWallet pozostaną już tylko trzy banki: Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe (należący do Aliora) i Bank BPH. Ten ostatni wkrótce trafi pod skrzydła Alior Banku. Można zatem oczekiwać dwóch prawdopodobnych scenariuszy: albo T-Mobile zlikwiduje MyWallet, albo zostawi go jedynie dla klientów partnera strategicznego – Alior Banku. Tak, jak mBank zostawił simcentryczne NFC dla klientów Orange Finanse.
Czym różnią się mobilne płatności zbliżeniowe w technologii SIM centric od HCE? W pierwszym przypadku konieczna jest wymiana karty SIM znajdującej się w telefonie na taką, która ma wgraną aplikację płatniczą. Taką kartę można otrzymać podpisując umowę z telekomem. Z kolei technologia HCE pozwala wygenerować taką kartę „z chmury”. W tym przypadku nie trzeba już podpisywać odrębnych umów. Wystarczy posiadać odpowiedni telefon i konto w banku, który oferuje taką usługę. Dziś karty HCE udostępniają PKO BP, Pekao, BZ WBK, eurobank i Getin.
Kilka dni temu organizacja Visa poinformowała, że 5 kolejnych banków wdraża obecnie płatności HCE. To Bank Millennium, mBank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank oraz SGB-Bank SA i Banki Spółdzielcze Spółdzielczej Grupy Bankowej. Udział wszystkich banków, które wdrożyły lub wdrażają mobilne płatności zbliżeniowe Visa, w łącznej liczbie kart Visa w Polsce wynosi ponad 80 proc. . Zainteresowanie wdrożeniem zbliżeniowych płatności mobilnych wyraziły również m.in. Credit Agricole Bank Polska , Santander Consumer Bank czy FM BANK PBP SA (Bank SMART, BiZ BANK).
Z danych PRNews.pl wynika, że na koniec I kwartału PKO BP miał 66 tys. kart HCE, Bank Pekao 36 tys., a eurobank 4300 kart. BZ WBK i Getin Bank nie chciały nam podać tej informacji.