SIMP Deposit – nowa usługa dla sądów w ING Banku Śląskim

„W wyniku rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości*, sądy zostały zobowiązane do zmiany sposobu ewidencjonowania odsetek bankowych od sum depozytowych np. kaucji wpłaconych przez klientów Sądów w taki sposób, aby odsetki były doliczane do poszczególnych pozycji depozytowych i zwracane wraz z kaucją. Dlatego ING Bank Śląski zdecydował się wyjść naprzeciw potrzebom tych instytucji i przygotował rozwiązanie wspomagające zarządzanie indywidualnymi kwotami kaucji” – mówi Kamil Pachuta, Product Manager z ING Banku Ślaskiego.

W SIMP Deposit wpłaty kaucji są dokonywane przez interesantów (klientów sądów) na jeden z dwóch rachunków:

Wpłaty na indywidualny rachunek wirtualny

Interesant wpłaca kaucję na rachunek, zawierający Identyfikator Kaucji, który został przypisany przez sąd i który stanowi podstawę jej identyfikacji. Następnie środki z wpłaty są automatycznie przekazywane na rachunek rozliczeniowy prowadzony dla Sądu przez ING Bank Śląski, a informacja o wpłacie jest zapisywana w systemie SIMP Deposit i udostępniana sądowi w postaci elektronicznego raportu.

Wpłaty na rachunek kaucji ogólnych

Gdy Interesantowi nie można przyporządkować indywidualnego rachunku wirtualnego, Sąd może udostępnić publicznie rachunek kaucji ogólnych (np. na tablicy ogłoszeń w swojej siedzibie, w Internecie, na korespondencji wysyłanej Iteresantom). Również w takim przypadku wpłaty dokonane na rachunek kaucji ogólnych są wczytywane do systemu i raportowane jak płatności na indywidualne rachunki wirtualne. Sąd może zmienić rachunek kaucji ogólnych dla danej transakcji na indywidualny rachunek wirtualny poprzez zlecenie w dalszym etapie świadczenia usługi.

Wpłaty zbiorcze

Jeżeli sąd posiada własną kasę przyjmująca płatności od Interesantów, istnieje możliwość zbiorczego wprowadzenia transakcji kasowych do systemu. Po przesłaniu pliku zawierającego informacje na temat wszystkich płatności przyjętych w danym dniu w kasie do banku, sąd dokonuje wpłaty zbiorczej. Po odpowiednim automatycznym zestawieniu plików w systemie SIMP Deposit, transakcje zrealizowane w kasie zostają zaewidencjonowane i rozpoczyna się proces naliczania odsetek.

W dniu zwolnienia danej kaucji sąd wysyła do banku zlecenie wypłaty albo całej kwoty kaucji wraz z naliczonymi odsetkami, albo też wyłącznie jej część (np. jako zaliczki dla biegłego). Wypłata wykonywana jest na rachunek bankowy wskazany przez sąd, tj:

bezpośrednio na rachunek Interesanta;

pośrednio na wskazany rachunek sądu.

Ponadto SIMP Deposit spełnia również dodatkowe funkcje:

funkcję bazy danych, w której przechowywane są wszelkie informacje na temat zarejestrowanych kaucji, ich saldach i naliczonych odsetkach od wszystkich transakcji związanych z nimi;

funkcję raportującą ponieważ sąd jest informowany na bieżąco w trybie dziennym o wszystkich transakcjach.

System Zarządzania Kaucjami SIMP Deposit może być wykorzystany również przez wszystkie podmioty działające w ramach ustawy Prawo zamówień publicznych, które chciałyby zautomatyzować i usprawnić proces zarządzaniami kwotami wadiów i zaliczek.

*rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej i działalności inwestycyjnej sądów powszechnych (Dz. U. nr 247, poz. 1814).