SIX Payment Services potwierdza dobre perspektywy wzrostu na rynku płatności elektronicznych

Grupa SIX, działająca na arenie międzynarodowej, szwajcarska firma oferująca usługi bezgotówkowego obrotu płatniczego, realizację krajowych i międzynarodowych płatności kartą, rozliczeń międzybankowych, handlu papierami wartościowymi oraz ich przetwarzania w kilkudziesięciu krajach świata, zaprezentowała dane, które potwierdzają obiecujące perspektywy wzrostu na rynku płatności bezgotówkowych.

SIX Payment Services, pion usług płatniczych grupy i jeden z największych agentów rozliczeniowych w Europie,przeanalizował wyniki Grupy SIX w porównaniu z, opublikowanymi przez Narodowy Bank Polski (NBP), kwartalnymi raportami dotyczącymi rynku płatniczego w Polsce.

Przedstawione przez NBP raporty pokazują zdecydowanie wzrostowy trend w dziedzinie płatności bezgotówkowych. Dane obejmujące analogiczne okresy w 2013 i 2014 roku, w ujęciu rok do roku, pokazują wzrosty w ilości kart płatniczych w Polsce, liczbie transakcji bezgotówkowych oraz wartości zawartych transakcji bezgotówkowych.

Ogólna liczba transakcji bezgotówkowych w Polsce wzrosła z 312,8 milionów w pierwszym kwartale 2013 roku do 378,4 milionów w pierwszym kwartale 2014 roku. Wartość transakcji bezgotówkowych w pierwszym kwartale 2014 roku w Polsce wyniosła 30,955 miliarda złotych, podczas gdy w analogicznym okresie w roku 2013 wyniosła 27,259 miliarda złotych. W tym samym czasie liczba kart płatniczych wydanych w Polsce wzrosła do 34,74 milionów w pierwszym kwartale bieżącego roku, osiągając wzrost o ponad milion kart (3,3 procent) w ujęciu rok do roku. Zauważalna jest zmiana średniej wartości transakcji, na którą istotny wpływ ma popularyzacja zbliżeniowej formy akceptacji kart dla płatności niskokwotowych w Polsce. Zaledwie w ciągu roku wartość ta spadła z 87 PLN do 81 PLN.

Obserwując rozwój rynku płatności bezgotówkowych w 2014 roku, widzimy znaczące zmiany na rynku, które pozytywnie wpływają na trendy wzrostowe. SIX oczekuje, że

liczba transakcji zawartych w tym roku znacząco przekroczy zeszłoroczne wyniki, powiedział Paweł Markowski, dyrektor regionalny SIX Payment Services na Europę Środkowo-Wschodnią. SIX Payment Services spodziewa się również wzrostu znaczenia handlu detalicznego online oraz postępującej integracji różnych kanałów sprzedaży. Jednocześnie, agenci rozliczeniowi muszą pamiętać o oczekiwaniach klientów, dla których proces płatności powinien być jak najprostszy i jak najwygodniejszy.

Trendy na polskim rynku idą w parze z ogólnymi wynikami publikowanymi przez SIX. W zeszłym roku Grupa poprawiła wyniki we wszystkich sferach biznesowych, zwiększyła swoją zyskowność i znacząco poprawiła zysk operacyjny. Dobre wyniki to rezultat nie tylko wykorzystania poprawiającej się sytuacji na rynku, ale także spójnego ukierunkowania oferty usług i całej organizacji na wymagania klientów krajowych i międzynarodowych. Częściowy wpływ na te wyniki miała zwiększona aktywność na rynkach finansowych oraz ekspansja w ramach międzynarodowej działalności, szczególnie w obszarze obsługi płatności.

Pion usług płatniczych grupy, obecny również na polskim rynku SIX Payment Services, osiągnął w ubiegłym roku 15-procentowy wzrost przychodów operacyjnych. Odnotowano również nowy rekord sprzedaży terminali płatniczych. Wartość płatności dokonanych za pośrednictwem SIX wyniosła 50,648.9 mln CHF, 20,5% więcej niż w roku poprzednim, a liczba transakcji dokonanych przy użyciu kart debetowych i kredytowych wzrosła o 12,9% do 2,980.5 mln.

Dysponując nowoczesną infrastrukturą informatyczną, SIX oferuje szybką i bezpieczną realizację transakcji pomiędzy posiadaczami kart, wydawcami kart i sprzedawcami. Ponadto, dzięki kompleksowej ofercie, umożliwia akceptowanie kart płatniczych zarówno w punktach sprzedaży jak również w handlu internetowym.

Wśród polskich klientów SIX Payment Services znajdują się wiodące marki z branży handlowej, spożywczej, hotelowej i gastronomicznej.