Skandia – najstarsza skandynawska firma finansowa o globalnym zasięgu ma już 150 lat

Do dnia dzisiejszego firma cieszy się reputacją organizacji z „ludzką twarzą”, dbającej o pracowników, w której pracują całe generacje rodzin i gdzie, jak określił to jeden z pracowników, „serwują ci odpowiedni posiłek.”

Skandia należąca obecnie do czołówki firm oferujących nowoczesne produkty inwestycyjne został utworzona dokładnie 150 lat temu w Sztokholmie, dlatego rok 2005 dla pracowników i osób związanych z firmą upłynie pod hasłem obchodów jej 150-lecia.

W styczniu 1855 roku Król Oskar I podpisem usankcjonował pierwsze szwedzkie towarzystwo ogniowe i ubezpieczeń na życie. Pierwsze biuro Skandii funkcjonowało w trzypokojowym mieszkaniu zabytkowej kamienicy mieszczącej się w sąsiedztwie królewskiego pałacu. Działaniem firmy były objęte głównie rynki zagraniczne, toteż w bardzo krótkim czasie zostały otworzone biura w Chrystianii (Oslo), Kopenhadze, Sankt Petersburgu, Hamburgu i Rotterdamie. Pierwsze odszkodowanie w historii firmy zostało wypłacone już w 1855 i było związane z pożarem w norweskim mieście Bergen. Wkrótce po rozpoczęciu działalności, w 1863 roku Skandia została zarejestrowana na giełdzie w Sztokholmie. Do dnia dzisiejszego jest jedyną firmą obecną na giełdzie od pierwszego dnia jej funkcjonowania.

Przez lata Skandia konsekwentnie pracowała na swoją markę i reputację w wielu sektorach ubezpieczeń: majątkowych, komunikacyjnych, życiowych, a także w reasekuracji. Jednak z początkiem lat dziewięćdziesiątych dyskontując swoje doświadczenia i zdobyte pozycje biznesowe, firma obrała jako główny kierunek dalszego rozwoju nową specjalizację – długoterminowe programy oszczędnościowo – inwestycyjne. Ta strategiczna decyzja związana była z prognozami demograficznymi, determinującymi długofalowe zmiany w ekonomii światowej, a także zmiany zachowań konsumenckich. Skandia przeszła transformację. Obniżyła liczbę pracowników o jedną trzecią i odcięła to, co dawniej było podstawą jej biznesu – ubezpieczenia majątkowe i wypadkowe oraz reasekurację. Zmienił się również rozkład geograficzny jej działalności. Chociaż, nadal siedziba firmy znajduje się w Szwecji, tylko jedna trzecia z pracowników jest tam zatrudniona, a prawie 90% działalności firmy przebiega poza terytorium Szwecji.

Polisy unit-linked, stanowiące flagowe produkty Skandii, stały się obecnie standardem światowym, zaś sama firma pozostaje specjalistą i liderem innowacyjności, regularnie otrzymującą wysokie oceny analityków i cenne nagrody.

Skandia jako pierwsza w świecie wprowadziła model szacowania kapitału intelektualnego jako składnika niematerialnych aktywów spółki, wzbudzając tym samym poruszenie w gronie praktyków i teoretyków biznesu. Od tamtego czasu, zasada wspierania rozwoju pracowników i zapewniania im możliwości realizacji własnych, świeżych, nowatorskich pomysłów w firmie, stanowi trwały i strategicznie ważny czynnik budowania wartości całego przedsiębiorstwa.

Również w Polsce Skandia, wprowadzając w 1999 roku Multiportfel, zaoferowała klientom nowatorską polisę inwestycyjną, która zapoczątkowała karierę tego typu produktów na polskim rynku. Specyfiką Multiportfela jest minimalna ochrona ubezpieczeniowa połączona z możliwością podziału składki między fundusze zarządzane przez różne towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Polisę cechuje nowatorskie podejście do klienta (przejrzystość kosztów) oraz efektywne wykorzystanie korzyści ubezpieczenia i oszczędzania w funduszach inwestycyjnych, co pozwala na zaoferowanie najbardziej skutecznych rozwiązań prawno-podatkowych.