Skarb Państwa rusza z ofertą warszawskiej giełdy

„Jeśli chodzi o prywatyzację GPW, to już się zaczęła” – stwierdził wczoraj Michał Chyczewski, wiceminister skarbu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. „- Rozpoczęliśmy ofertę private placement Wysłane zostały wstępne zaproszenia do grupy inwestorów” – wyjaśnił.

„Zgodnie z koncepcją z końca sierpnia, resort skarbu chce sprzedać wyselekcj onowanym podmiotom od 30,67 do 35,57 proc. akcji GPW. Zaproszenia miały trafić do około 50 ‚wiodących polskich i międzynarodowych instytucji finansowych’. Szanse na znalezienie się w tym gronie mieli m.in. brokerzy generujący powyżej 1 proc. obrotów na GPW, fundusze inwestycyjne i emerytalne posiadające minimum 3 proc. udziału w aktywach netto całego rynku, a także duże (o kapitalizacji powyżej 10 mld zł) międzynarodowe banki inwestycyjne, doradzające już przy ofertach publicznych spółek notowanych na GPW.”, czytamy.

„Z harmonogramu prywatyzacji GPW wynika, że złożenie wiążących ofert nabycia akcji powinno nastąpić do końca października. Równolegle w drugiej połowie października rozpoczną się przygotowania do oferty publicznej. Obejmie ona od 25-35 proc. akcji GPW, które nie będą jednak miały prawa głosu (w zamian dawać będą prawo do większej dywidendy). W ten sposób resort chce zabezpieczyć się przed utratą kontroli nad operatorem. Faktycznie udział Skarbu Państwa w kapitale spółki spadnie poniżej 50 proc. MSP będzie miało jednak decydujący głos na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.”, czytamy dalej.

Giełda Papierów Wartościowych jest spółką akcyjną powołaną przez Skarb Państwa. Na koniec 2007 jej akcjonariuszami było 37 podmiotów, w tym: banki, domy maklerskie, spółka giełdowa oraz Skarb Państwa. Akcje będące w posiadaniu SP stanowiły 98,81 proc. kapitału zakładowego. Zadaniem GPW jest organizacja obrotu instrumentami finansowymi.

Więcej informacji w „Parkiecie”.

Na podstawie: Konrad Krasuski