Sklepy będą promować karty, rusza loteria

Klienci zdążyli już przyzwyczaić się do promocji zachęcających do płacenia kartą. Do tej pory jednak organizatorami takich akcji były przede wszystkim organizacje płatnicze i banki. Teraz pałeczkę przejmują sieci handlowe – 29 stycznia rusza loteria pod hasłem „Przesiądź się na kartę”, w której wygrać będzie można m.in. samochody.

Do 12 marca codziennie wygrać będzie można samochód marki ford focus lub iPada mini czwartej generacji. Udział w loterii będą mogli wziąć wszyscy płacący kartami MasterCard lub Visa w sklepach uczestniczących w akcji – Biedronkach, drogeriach Hebe, placówkach Media Markt, Saturn, Selgros Cash&Carry oraz na stacjach Lukoil.

W losowaniu uczestniczą zakupy zarejestrowane na stronie www.zakupybezgotowki.pl. Klient będzie musiał zachować wydruk z terminala, a następnie wpisać numer z potwierdzenia na stronie internetowej. Każde wydane 10 zł to jeden wirtualny los. Akcji „Przesiądź się na kartę” towarzyszyć ma kampania edukacyjna w mediach społecznościowych.

Loteria konsumencka to inicjatywa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, zrzeszającej m.in. sieci stacji paliw i dużych detalistów. Kilka lat temu fundacja wsławiła się skutecznymi działaniami na rzecz obniżenia opłat interchange. Przypomnijmy, że dzięki dwukrotnej zmianie regulacji prawnych stawki prowizji pobieranych przez banki przy każdej płatności kartą spadły w naszym kraju do odpowiednio 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych.

Prezes FROB, Robert Łaniewski wskazuje, że koszty akceptacji kart dorównują już w wielu przypadkach kosztom obsługi gotówki.

– To doskonały moment aby wraz z detalistami dostrzegającymi korzyści z obrotu kartowego podejmować wspólne akcje mające na celu promocję nowoczesnych, bezpiecznych elektronicznych instrumentów płatniczych, a co najważniejsze łatwych w użyciu przez konsumentów – mówi prezes fundacji.

Spadek przychodów z interchange wyraźnie zmniejszył zapał banków do promowania płatności kartowych. Schematy moneyback należą obecnie do rzadkości, a w różnego rodzaju programach lojalnościowych niektórych instytucji widać wyraźną „inflację punktów”, czyli spadek atrakcyjności oferowanych nagród. Nadchodzi czas, kiedy większą rolę w zachęcaniu klientów odgrywać będą akceptanci jako finansujący benefity i zniżki (tzw. merchant funded rewards). Przykładem może być program Visa Oferty czy mOkazje promowane przez mBank. To warta odnotowania zmiana, zwłaszcza że jeszcze kilka lat temu handlowcy zachęcali raczej do płacenia gotówką.