Sklepy internetowe naruszają zbiorowe interesy konsumentów

Z badania przeprowadzonego na grupie 1000 polskich sklepów internetowych przez serwis KlauzuleNiedozwolone.pl wynika, że ponad 30% z nich posiada w swoich regulaminach klauzule niedozwolone z rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK.

Badanie przeprowadzono we wrześniu tego roku na losowo wybranych sklepach internetowych w różnych kategoriach i dotyczyło występowania klauzul niedozwolonych (inaczej zwanych abuzywnymi) znajdujących się w rejestrze prowadzonym przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Regulaminy sklepów były badane za pomocą jedynej w Polsce automatycznej wyszukiwarki klauzul niedozwolonych KlauzuleNiedozwolone.pl. Dzięki temu narzędziu każdy przedsiębiorca oraz konsument może bezpłatnie w ciągu kilku minut sprawdzić, czy w regulaminie jego sklepu nie występuje zakazana klauzula z rejestru UOKiK.

– Gdy rozmawialiśmy z właścicielami sklepów internetowych, okazywało się, że bardzo wielu z nich nie jest świadomych tego, że w ich regulaminie występują takie klauzule ani jakie zagrożenie finansowe to dla nich stanowi. – dodaje współtwórca serwisu Rafał Bugajski.

Posiadanie klauzuli niedozwolonej w swoim regulaminie jest bardzo ryzykowne. Po pierwsze stosowanie takiego regulaminu może zostać uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów, co wiążę się z kolei z ryzykiem nałożenia na przedsiębiorcę kary pieniężnej w wysokości nawet do 10 % przychodu za poprzedni rok rozliczeniowy. 

Jakby tego było mało, to przedsiębiorcę, który świadomie lub nieświadomie posiada klauzule abuzywne w swoim regulaminie może pozwać każdy potencjalny konsument. W wypadku niekorzystnego dla przedsiębiorcy wyroku ponosi on koszty publikacji wyroku w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (0,70 zł za jeden znak, średnio ok. 1500 złotych za jeden wyrok) oraz najczęściej koszty zastępstwa procesowego (co najmniej 360 zł + VAT). 

Obecnie w rejestrze UOKiK jest blisko 2600 klauzul niedozwolonych i średniorocznie dochodzi 300 nowych, co sprawia, że przedsiębiorca powinien regularnie sprawdzać, czy jakiś zapis w jego regulaminie nie został uznany nagle za klauzulę niedozwoloną.

O istocie problemu klauzul niedozwolonych mogło boleśnie przekonać się kilka tygodni temu wielu właścicieli sklepów internetowych, którzy otrzymali wezwanie do zaprzestania stosowania klauzul niedozwolonych od kancelarii prawnej z Tarnowa.

Źródło: KlauzuleNiedozwolone.pl