SKOK-i pomogły odrestaurować model okrętu St Jacob z 1695 r.

18 maja 2009 roku w gdańskim Dworze Artusa odbędzie się pierwsza publiczna prezentacja odrestaurowanego modelu gdańskiego okrętu St Jacob z około 1695 roku. Restauracja była możliwa dzięki wsparciu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych.

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe od lat wspierają gdańską kulturę i sztukę. Mecenat ten wpisuje się w misję społeczną, która jest fundamentem działalności SKOK-ów. Świadczy o tym m.in. współpraca z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Jedną z atrakcji tego, ważnego dla mieszkańców Trójmiasta oraz turystów, miejsca są niewątpliwie repliki okrętów znajdujące się w Wielkiej Hali Dworu Artusa. Ostatni z dotychczasowych modeli, których rola ze względu na dokumentalny charakter jest tym bardziej wyjątkowa, powstał na podstawie XV-wiecznego obrazu „Okręt Kościoła”. Znajduje się na nim najstarszy wizerunek polskiej bandery. Obraz symbolizuje potęgę Kościoła i Gdańska oraz ich związek z Polską.
          
Uroczystość podwieszenia modelu St Jacob odbędzie się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem przyjęli: Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek oraz Prowincjał Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Ojciec Jacek Waligóra. W czasie uroczystości planowana jest laudacja, którą wygłosi prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, Grzegorz Bierecki.

17 maja 2009 roku o godzinie 20.00, w przeddzień uroczystości podwieszenia modelu, w kościele św. Jakuba w Gdańsku będzie miał miejsce niezwykły koncert pt.: „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”, w którym udział wezmą trójmiejscy poeci, prozaicy i muzycy. Oprawę muzyczną zapewni zespół Asaf, który wystąpi w składzie: Maciej Sikała, Joanna Gajda, Adam Żuchowski i Piotr Jankowski. Będzie on towarzyszył gdańskim poetom i prozaikom, którzy zaprezentują swoje utwory. Udział potwierdzili: Waldemar Borzestowski, Tadeusz Dąbrowski, Aleksander Jurewicz, Jerzy Samp, Władysław Zawistowski. Dodatkową atrakcją będzie występ kwartetu smyczkowego Capelli Gedanensis.

Zamierzeniem organizatorów jest, by poprzez spotkanie trójmiejskich artystów pokazać Gdańsk jako miasto pełne nieoczywistości. Miasto, które – jak miał powiedzieć Napoleon Bonaparte – jest kluczem do wszystkiego. 

Źródło: SKOK