SKOKi dołączają do rządowego programu „Rodzina na Swoim”

Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowę z Kasą Krajową SKOK w ramach programu Rodzina na Swoim. Kasa Krajowa SKOK to druga, po PKO BP, instytucja finansowa, która będzie współpracować z BGK przy realizacji „Rodziny na Swoim”. Kasa Krajowa SKOK zawarła umowę z w imieniu swoim oraz 46 SKOK – ów. Posiadają one 1292 placówki na terenie całego kraju i wartość ich aktywów przekracza 5,3 mld złotych. Niewykluczone, że do programu przystąpią kolejne SKOK – i, które taką decyzję podejmują samodzielnie.

– Podpisanie umowy jest bardzo dobrą wiadomością dla ponad półtora miliona Polaków, którzy są członkami SKOK-ów – powiedział podczas podpisania umowy Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK. Pamiętajmy, że SKOK-i najczęściej obsługują ludzi średnio i mało zamożnych. Bardzo dobrze, że teraz będą mogli skorzystać z pomocy państwa w kupnie mieszkania – dodał Bierecki.

„Jestem zadowolony, że w tak krótkim czasie udało nam się podpisać już drugą umowę dotyczącą „Rodziny na Swoim”. Kredyty z dopłatami do oprocentowania będą dostępne w prawie 3 tysiącach placówek PKO BP i SKOK-ów na terenie całego kraju.”- powiedział Prezes BGK Wojciech Kuryłek .

Z szacunków ekspertów z BGK wynika, że wymagania pozwalające na skorzystanie z dopłat do oprocentowania w ramach rodziny na swoim spełnia ok. 20% kredytów mieszkaniowych.

Przedstawiciele Kasy Krajowej SKOK zapowiedzieli, że kredyty mieszkaniowe z dopłatą do oprocentowania będą dostępne po 20 lutego b.r.

Rządowy program Rodzina na Swoim

Rządowy program „Rodzina na Swoim” został wprowadzony na mocy ustawy z 8 września 2006 roku o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. W ramach programu Bankowi Gospodarstwa Krajowego powierzone zostało zadanie wypłacania ze środków budżetowych dopłat do oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Refundacje części odsetek dotyczyć będą kredytów udzielonych przez banki komercyjne oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, które podpiszą z BGK odpowiednie umowy.

Przyznawane na okres 8 lat dopłaty stanowią równowartość 50% kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej. Jako stopę referencją przyjęto trzymiesięczną stawkę WIBOR powiększoną o 2 punkty procentowe (obecnie jest to 6,2%). Podstawa naliczania dopłat jest ograniczona do wartości kredytu przypadającego na 50 m2 w przypadku mieszkania oraz 70 m2 dla domu jednorodzinnego.

O preferencyjny kredyt ubiegać się mogą małżeństwa oraz osoby samotnie wychowujące dzieci. Potencjalny kredytobiorca nie może posiadać własnego mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Osoby będące najemcami lokalu bądź posiadające spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, aby uzyskać wsparcie, muszą zobowiązać się do rezygnacji z dotychczasowych umów mieszkaniowych.

Kredyt z dopłatą do oprocentowania może zostać udzielony na zakup mieszkania oraz na zakup lub budowę domu jednorodzinnego, których powierzchnia użytkowa nie przekracza odpowiednio 75 m2 i 140 m2. Możliwe jest również uzyskanie kredytu przeznaczonego na przebudowę lub adaptację budynków prowadząca do powstania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Cena 1 m2 lokalu, na który przyznawany jest kredyt, nie może przekroczyć średniego kosztu budowy w danym województwie lub mieście wojewódzkim.