Skuteczność kobiecego stylu zarządzania

Według Helen Fisher, autorki książki „Pierwsza płeć – jak wrodzone talenty kobiet zmienią nasz świat,” kobiecy styl zarządzania różni się od męskiego, gdyż opiera się na kompromisach i współpracy. Kobiety menedżerki zachęcają podwładnych do pracy, wysłuchują ich, wspierając i dodając otuchy.

„Kobiety są świetnie wykształcone, odporne na frustrację i stres oraz doskonale wiedzą, czym jest empatia i jak jej używać na co dzień. W pracy sumienne i dokładne, działają równie kreatywnie, a mniej autokratycznie od swoich kolegów. Ich sposób zarządzania, różny od męskiego, jest raczej demokratycznym stylem zarządzania — efektywnym, opartym na komunikacji i partnerstwie oraz płaskich strukturach. Kobiecość w biznesie jest dziś trendy.” – powiedziała Jolanta Sielecka, coach z firmy Zmiana.pl, ekspert programu Talent Club.

W przeciwieństwie do mężczyzn kobiety menedżerki nie wykazują dominacji i potrzeby zdobywania jak najwyższej pozycji w hierarchii. Kobiety dążą do harmonii między ludźmi i są skłonne do pracy w zespole. Skuteczność kobiet w zarządzaniu okazuje się równie duża, a często nawet większa niż u mężczyzn. Droga do sukcesu zawodowego wszystkich kobiet wiązać się powinna z akceptacją własnej natury i z pełnym wykorzystaniem swoich atutów przy wysokim poziomie samoświadomości.

Jedną z cech współczesnego menedżera – przywódcy, która z dnia na dzień nabiera coraz większego znaczenia, jest otwartość na zmiany, a właściwie umiejętność zarządzania dużymi, transformacyjnymi zmianami w organizacjach. A kto lepiej jeśli nie kobieta całe swoje życie podporządkowuje nieustannym zmianom, co wynika też z roli wyznaczonej jej przez naturę?

„Kobiety są dużo bardziej otwarte na nowe pomysły, bardziej zainteresowane swoim rozwojem i budowaniem relacji z innymi. To z kolei stanowi podstawę kompetencji lidera zmiany, który aby skutecznie pracować z innymi, najpierw potrzebuje poznać siebie, swoje upodobania i predyspozycje, aby następnie nawiązać z drugą osobą dobre relacje i prawidłowo przyporządkować ją do określonego zadania, we właściwym czasie” – dodała Jolanta Sielecka.

Dobry i efektywny menedżer niezależnie od płci powinien umieć zarządzać ludźmi. Badanie Talent Club pokazało, że prawie 95% respondentów uważa, że najważniejszą i zarazem niezbędną cechą dobrego menedżera jest umiejętność zarządzania podwładnymi. Wśród pożądanych cech respondenci podali także zdolności interpersonalne, kreatywność oraz elastyczność w podejściu do rozwiązywania problemów.

„Menedżer musi być też gotowy do podejmowania ryzyka w biznesie oraz mieć odpowiednie doświadczenie zawodowe. Powinien on łączyć w sobie cechy tradycyjnie przypisywane mężczyznom: zdecydowanie, pewność siebie, wewnętrzną samodyscyplinę, ale również uczciwość, altruizm i ufność, czyli te powszechnie przypisywane kobietom” – powiedział Marek Smolarz, Dyrektor Generalny firmy Diners Club Polska, która bezpłatnie udostępnia wyniki badań przeprowadzonych w ramach Talent Club.

Świat biznesu przechodzi transformację w kierunku odpowiadającym cechom kobiecego umysłu, a kobiety, wykształcone i posiadające umiejętności zarządzania ludźmi, doskonale wpisują się w ideę współczesnego biznesu. Mogą więc bez obaw pokazywać, że są komunikatywne, nastawione na współpracę, grające zespołowo oraz tolerancyjne i otwarte na zmiany.