Ślaski rynek nieruchomości dotknięty kryzysem w latach 2008-2009 do dnia dzisiejszego nie odzyskał swojej formy. O ile klient powrócił do biur sprzedaży, to nie można jeszcze mówić o stabilnej sytuacji sprzyjającej rozwojowi rynku deweloperskiego.
Planowane inwestycje czekają na realizację
Przed kryzysem wiele firm deweloperskich rozpoczęło planowanie nowych inwestycji. Niektóre z nich skończyły swój byt w sferze marzeń, inne doczekały się projektów, a nieliczne nawet prawomocnych pozwoleń na budowę. Załamanie rynku, niepewność przyszłości, a przede wszystkim wstrzymanie kredytowania przez banki sprawiła, że większość planowanych inwestycji zostało zawieszonych lub odlożonych w czasie. Ten trudny w nieruchomościach okres zweryfikował możliwości i pozycję rynkową przedsiębiorstw działających w branży deweloperskiej.
Powrót klienta na rynek niestety nie oznacza powrotu do sytuacji sprzed 2009 roku. Wiele firm deweloperskich zostało zmuszonych do obniżenia cen inwestycji już zrealizowanych, nawet poniżej kosztów budowy. Sytuacja ta mogła się przyczynić do znacznego pogorszenia standingu finansowego przedsiębiorstwa, a tym samym do oddalenia w czasie lub zablokowania realizacji planowanych inwestycji. Faktem jest też trudniejszy dostęp do kredytów zarówno inwestycyjnych, jak i indywidualnych.
Pogorszenie możliwości finansowania spowodowało zmianę popytu i preferencji dotyczących wielkości poszukiwanych mieszkań i domów. Trudno jest kontynuować realizację istniejących projektów, ponieważ w większości wypadków wymagają one dostosowania do istniejących potrzeb.
Osiągnięcie poziomu normalnego funkcjonowania firm deweloperskich możnaby porównać do powrotu do zdrowia po wyczerpujacej chorobie. Trzeba wiele czasu i nakładów, aby podjąć nowe zadania – komentuje Monika Śleziońska – dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży MK Inwestycje
Na co w obecnej chwili może liczyć śląski rynek nieruchomości?
W sferze planów i zawieszenia jest kilka spektakularnych inwestycji, jak Willa nad Potokiem w Katowicach Piotrowicach zakładająca 50 mieszkań czy Ceglana Brama w Katowicach Brynowie. Ta sama sytuacja odnosi się do lokalizacji bliżej centrum Katowic, takich jak Apartamenty Moderna, gdzie zaplanowano 384 mieszkań, czy na przykład Gant Towers na ul. Olimpijskiej, gdzie powstać ma aż 844 mieszkań. W planach jest także Wieża Roździeńskiego lub KBC Residential na ul. Sokolskiej zaplanowanej na 400 mieszkań.
Pierwsze symptomy powrotu do formy śląskiego rynku nieruchomości
W maju pojawiła się oficjana informacja o wznowieniu inwestycji ze strony dewelopera Okam realizujacego projekt apartamentów na Dolinie Trzech Stawów.
Firma Holdimex rozpoczęła budowę kolejnych dwóch budynków na Ptasim Osiedlu. Kolejny etap budowy rozpoczął też Activ Investment.
Najświeższą informacją z rynku pierwotnego jest wznowienie realizacji inwestycji Apartamenty Widok na ul. Widok w Katowicach.
WIDOK projektu gliwickiej pracowni Medusa Group to czterokondygnacyjny budynek oferujący 43 mieszkania o podwyższonym standardzie. W ofercie znajdują się mieszkania jedno oraz dwupoziomowe o powierzchni od 37 do 98m2. Budynek zostanie wyposażony w szybkobieżne windy oraz wielostanowiskowy parking podziemny do wyłącznego korzystania przez mieszkańców.
To, co wyróżnia opisaną inwestycję, to nowoczesna architektura, niespotykana, jak dotąt w ofercie deweloperskiej w Katowicach – dodaje Śleziońska
Prognozy na przyszłość
Czy można zatem uznać, że kryzys na rynku deweloperskim został ostatecznie zażegnany? Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Wciąż pozostało wiele niezrealizowanych projektów. Nie wiadomo czy doczekają budowy, podobnie jak te, które rodzą się właśnie w głowach inwestorów, dając jedynie nadzieję na rozkwit rynku deweloperskiego na Ślasku w najbliższych latach.
/PROKWADRAT/ Biuro Prasowe Apartamenty Widok
Źródło: PR News