Słodkie lenistwo, czyli profil polskich rodzin spędzających urlop na wczasach pod gruszą

Polacy chętnie wybierają nasz kraj jako miejsce spędzania urlopu. W tym roku jest to nawet bardzo popularne z uwagi na droższe w porównaniu do lat ubiegłych wyjazdy zagraniczne, a także obserwowany coraz widoczniej pewien przesyt egzotyką, na co wskazują niektórzy socjologowie w ogólnopolskich dziennikach („Rzeczpospolita” – 10.08.2009).

Acxiom postanowił zbadać, kto decyduje się na słodkie lenistwo w miejscach, które doskonale znamy. Do badania wybrano osoby, które w ostatnich 3 latach poprzedzających badanie, spędzały urlop w kraju. Dane zostały zebrane za pomocą Ogólnopolskiego Kwestionariusza Produktów i Usług (OKPiU). Badanie zostało przeprowadzone na próbie 50 tys. respondentów.

Bałtyk, Mazury czy rodzime góry kuszą przede wszystkim ludzi młodych do 29 roku życia. Jest ich istotnie więcej (22,7%) niż wśród wszystkich dorosłych  Polaków. Co piąty rodak wybierający nasz kraj jest wieku 30-39 lat i również co piąta osoba ma 40-49 lat, przy czym odsetki te są podobne do penetracji tych grup w populacji.

Amatorzy „wczasów pod gruszą” to przede wszystkim osoby dobrze wykształcone. Osób legitymujących się wykształceniem średnim jest 42,2% , natomiast respondentów z dyplomem uczelni wyższej jest 14,3%. W obu przypadkach badanych jest istotnie więcej niż wśród ogółu populacji.

Na urlop w kraju częściej decydują się studenci (5%), pracownicy biurowi (22,9%), specjaliści (6,3%), a także kierownicy i przedstawiciele wolnych zawodów (4,9%). Wszystkie wymienione grupy są w nadreprezentacji w stosunku do populacji.

Biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania analizowanej grupy to zdecydowanie lepiej, w stosunku do ogółu Polaków,  reprezentowane są  osoby z  największych aglomeracji (pow. 500 tys. mieszkańców). Jest ich 15,3%. Natomiast słabo reprezentowani są mieszkańcy wsi. Co piąta osoba pochodzi z miast do 50 tys. mieszkańców, jednak odsetek ten nie odbiega znacznie od ilości osób z tych miast ogółem w kraju.

Niewiele ponad połowa osób wybierających się na taki wypoczynek pochodzi z gospodarstw trzy- i  czteroosobowych.

Jak wiadomo wakacje w kraju nie należą do najtańszych. Dlatego zdecydowanie więcej niż w populacji jest tutaj osób z dochodami  gospodarstwa domowego 2200 – 4000 PLN – prawie co czwarty badany. Natomiast nieco więcej niż jedna trzecia analizowanej grupy osiąga dochody 1401 – 2200 PLN. Trzeba jednak zauważyć, że więcej respondentów deklaruje wyższe dochody, w przypadku gdy decydują się na wyjazd zagraniczny.

Z całą pewnością są to ludzie, którzy preferują  aktywny wypoczynek, a  informacji o nim szukają w internecie i dużo czytają na ten temat, ponieważ ich zainteresowania skupiają się wokół sportu, komputera/internetu oraz książek.

Polska jest bardzo atrakcyjnym krajem pod względem turystycznym. Tutaj prawie każdy może znaleźć coś dla siebie – od pięknych gór, poprzez szerokie plaże, czyste jeziora, dziewicze puszcze, po zabytki klasy światowej i życzliwych ludzi.  Jak weźmiemy to pod uwagę i jeszcze wysoki kurs Euro, to być może niedługo nastanie moda na wypoczynek w Polsce, która utrzyma się w sezonach następnych, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania polskich rodzin.
Źródło: Acxiom Polska