Słowacja w ERM2

Zdecydowane reformy prowadzone w krajach naszego regionu, mające na celu wypełnienie kryteriów z Maastricht, dały nie tylko bardzo dobre wyniki gospodarcze w postaci wzrostu PKB i spadku bezrobocia, ale też umożliwiły wejście do przedsionka strefy euro – systemu ERM2. Dzięki temu, po przystąpieniu do strefy euro, kraje te uzyskają dodatkowe korzyści.

Korzyści te to większa wiarygodność na rynkach finansowych i wśród inwestorów, brak ryzyka kursowego, brak kosztów transakcyjnych, niższe stopy procentowe oraz przejrzystość cen. Jak pokazują najnowsze badania naukowe korzyści z członkostwa w unii walutowej są znaczące. Z badań NBP wynika, że członkostwo w strefie euro oznaczałoby w przypadku Polski zwiększenie średniorocznego tempa wzrostu PKB o około 0,2-0,4 pkt. proc. Oznacza to, że do 2030 r. poziom PKB byłby w Polsce wyższy o około 10% w stosunku do scenariusza bazowego, czyli sytuacji, gdy Polska nie przystępuje do strefy euro.

Polska, Czechy i Węgry, borykające się z deficytem finansów publicznych, to jedyne kraje przyjęte w 2004 r. do UE, które nie weszły jeszcze do ERM2. Wszyscy nowi członkowie Unii zobowiązali się w Traktatach Akcesyjnych do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.