Śniadanie Biznesowe Banku BPH w Warszawie

Bank BPH już po raz piąty spotkał się ze swoimi klientami korporacyjnymi na Śniadaniu biznesowym, podczas którego eksperci banku oraz zaproszeni goście rozmawiali na temat najważniejszych czynników mających wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw w Polsce.

Tym razem spotkanie odbyło się w Warszawie. W Śniadaniach w największych miastach Polski – Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Krakowie – uczestniczyło już w sumie ponad 350 przedstawicieli firm z różnych branż.

 

 – Apetyt naszych klientów na wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem jest ogromny, a my wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i dlatego spotykamy się z nimi w różnych miastach Polski. Ponadto nieustannie udoskonalamy naszą ofertę, tak aby zapewnić przedsiębiorcom coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Do końca tego roku planujemy wdrożyć nowy model biznesowy, który pozwoli nam  na usprawnienie i przyspieszenie procesów kredytowych oraz udostępnienie szerszej oferty produktowej większej grupie klientów – powiedział Grzegorz Dąbrowski, wiceprezes zarządu Banku BPH, odpowiedzialny za bankowość korporacyjną i finansowanie nieruchomości.

Cykl Śniadań biznesowych organizowany przez Bank BPH służy podnoszeniu wiedzy o otaczającym środowisku ekonomicznym oraz wymianie doświadczeń. Biorą w nich udział osoby kierujące największymi przedsiębiorstwami i regionach, a także media.

Podczas spotkania w Warszawie Maja Goettig, główna ekonomistka Banku BPH, omówiła perspektywy rozwoju gospodarczego Polski i najważniejsze czynniki makroekonomiczne, które mają wpływ na działalność korporacji oraz małych i średnich firm na polskim rynku.

– To był udany początek roku dla polskiej gospodarki. W całym 2011 roku Polska powinna ponownie znaleźć się w czołówce wśród krajów UE pod względem dynamiki wzrostu gospodarczego, z prognozowanym tempem wzrostu PKB na poziomie ok. 4 proc. Motorem napędowym polskiej gospodarki, podobnie jak w pierwszym kwartale, będzie wzrost konsumpcji prywatnej oraz odbicie inwestycji” – powiedziała Maja Goettig. Zdaniem ekonomistki, choć inwestycje przedsiębiorstw prywatnych póki co wciąż rosną w bardzo niskim tempie, perspektywy dla inwestycji w tym sektorze rysują się korzystnie.

– W średnim terminie za wzrostem inwestycji firm przemawiają m.in. dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw, rosnące wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz stopniowa odbudowa akcji kredytowej banków skierowanej do firm” – podkreśliła Goettig.

O najnowszych trendach i innowacjach w bankowości elektronicznej dla firm opowiedział Paweł Domański, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej Banku BPH. Wśród nich warto zwrócić uwagę na integrację online systemów finansowo-księgowych firm z systemami banków, jak również coraz szersze wykorzystanie aktywacji oraz zarządzania produktami poprzez kanał internetowy. Paweł Domański podkreślił, że Bank BPH jest w trakcie uruchamiania projektu bankowości mobilnej dla firm, jako odpowiedzi na najnowsze trendy na rynku, przy czym zwrócił szczególną uwagę na konieczność zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności i ergonomii rozwiązań mobilnych.

 

Marcin Radomski, dyrektor ds. Sprzedaży w Departamencie Korporacyjnych Produktów Skarbowych Banku BPH, scharakteryzował najważniejsze czynniki zarządzania ryzykiem finansowym w przedsiębiorstwie jako niezbędne elementy budowania stabilności finansowej. Wskazał na pozytywne aspekty tzw. kryzysu na rynku opcji walutowych, m.in. na aktualizację regulacji KNF w tym zakresie (Rekomendacja A), implementację dyrektywy MiFID na gruncie prawa polskiego, czy odpowiedzialne zarządzanie firm w oparciu o politykę zabezpieczeń finansowych prostymi, klasycznymi produktami.

Gościem specjalnym warszawskiego spotkania był prof. Witold Modzelewski, doradca podatkowy i radca prawny, autor licznych publikacji, który mówił o zmianach w podatku od towarów i usług (VAT) oraz o efektywnym zarządzaniu podatkami przez firmę.

Źródło: Bank BPH