„Pogłoski o sprzedaży Banku Zachodniego WBK nie milkną od miesięcy. Związane są z kondycją irlandzkiego AIB. Wczoraj na nowo podgrzał emocje wokół poznańskiego banku irlandzki dziennik. Podał, że to właśnie Société Générale będzie się starać o jego kupno. Być może to reakcja na wypowiedzi Frédérica Oudéa, prezesa grupy Société Générale, w poniedziałkowej ‚Rzeczpospolitej’. – W Polsce mamy silną bankowość korporacyjną i inwestycyjną, mamy leasing, oferujemy kredyty konsumpcyjne. To, czego nam brakuje, to właśnie bankowość detaliczna – mówił szef Société Générale. Nie chciał powiedzieć wprost o tym, czy ma na celowniku BZ WBK.”, czytamy w „Rz”.
„We wtorek francuski bank ogłosił, że podwyższy kapitał o 4,8 mld euro. Podobnie jak PKO BP będzie sprzedawał akcje w ramach prawa poboru. Pieniądze z tej emisji mają być przeznaczone na spłatę rządowej pomocy, a także wzmocnią kapitały banku i pomogą w sfinansowaniu potencjalnych akwizycji.”, podaje dziennik.
Bank Zachodni WBK powstał w 2001 roku w wyniku połączenia Banku Zachodniego i Wielkopolskiego Banku Kredytowego. Większościowym udziałowcem banku jest irlandzka spółka Allied Irish Banks. BZWBK zajmuje mocną pozycję w Polsce – prowadzi ponad 1,5 mln rachunków osobistych, a pod względem wielkości sieci placówek jest trzecim bankiem w kraju.
Więcej szczegółów w „Rzeczpospolitej” w artykule „Francuzi będą mieli pieniądze na zakupy” autorstwa Elizy Więcław.
WB