Solidne zakończenie rekordowego roku

Przychody operacyjne Banku w 2004 roku wzrosły o 9,5% rok do roku, ale aż o 14,4% jeśli porównamy IV kwartał do III kwartału 2004. Zwrot na kapitale (ROE) wzrósł z 14,4% do 18,4% rok do roku, a wskaźnik kosztów do dochodów (cost/income ratio) poprawił się z 59,7% przed rokiem do 55,1%, co potwierdza wysoką efektywność i zyskowność Banku.

Na dobry ogólny wynik Banku złożyły się: wzrost przychodów ogółem o 3,3% rok do roku głównie dzięki silnemu wzrostowi przychodów z opłat i prowizji (o 10,0%), ścisła kontrola kosztów (spadek kosztów o 1,2%), spadek kosztów ryzyka oraz zmniejszenie się obowiązkowych obciążeń podatkowych.

Wyniki osiągnięte przez Bank w 2004 roku przedstawiają się następująco:

Zysk netto w wysokości 1 mld 343 mln złotych jest historycznym rekordem; poprzedni najlepszy wynik roczny – 1 mld 252 mln Bank osiągnął w 2001 roku.

Przychody ogółem wzrosły o 3,3% dzięki 10-procentowemu zwiększeniu się przychodów z opłat i prowizji, co z nawiązką zrekompensowało spadek przychodów odsetkowych. Bank dalej poprawiał strukturę przychodów: w 2004 r. przychody z opłat i prowizji stanowiły aż 37% ogółu przychodów, podczas, gdy przed rokiem ten odsetek wynosił 34%.

Bank osiągnął dobre wyniki w sprzedaży strategicznych produktów, takich jak fundusze inwestycyjne i złotowe kredyty hipoteczne. W 2004 roku Pekao Pioneer TFI zwiększył swój udział w rynku funduszy inwestycyjnych z 30,4% w 2003 r. do rekordowego poziomu 34,5%. Wolumen funduszy wzrósł w tym czasie o 3 mld zł, czyli o 34,4%. Natomiast sprzedaż kredytów hipotecznych wzrosła z 786 mln zł w 2003 r. do 1 568 mln w roku ubiegłym, co oznacza wzrost o 99,5%. To przekłada się na wzrost udziału w rynku sprzedaży złotowych kredytów hipotecznych z 16,1% w grudniu 2003 do 28,2% w rok później.

Wolumen kredytów konsumenckich wzrósł o 4,3% dzięki zwiększeniu się sprzedaży zarówno kredytów dla klientów detalicznych (o 7%) jak i korporacyjnych (o 6,9%).

Wzrost wartości złotego w drugiej połowie 2004 roku uszczuplił wolumen oszczędności ogółem, który zmniejszył się o 1,5% rok do roku.

Poprawiła się jakość portfela kredytowego: udział kredytów nieregularnych w całym wolumenie kredytów spadł z 24,7% do 19,9% dzięki ogólnej poprawie sytuacji makroekonomicznej oraz ulepszeniu procesu kredytowego.

– To był wyjątkowo dobry rok dla Banku Pekao SA – komentując wyniki powiedział Jan Krzysztof Bielecki, Prezes Zarządu Banku Pekao SA. – Udało nam się całkowicie odwrócić wszystkie negatywne tendencje w naszej strukturze przychodów i zrealizować cele, jakie postawiliśmy sobie przed rokiem – dodał.

– Wzmocniliśmy swoją pozycję rynkową we wszystkich kluczowych produktach – powiedział Luigi Lovaglio, Wiceprezes ds. operacyjnych Banku Pekao SA. – Było to możliwe dzięki budowie dobrych relacji z naszymi klientami, oraz profesjonalizmowi i zaangażowaniu naszych ludzi. To tworzy solidne podstawy do dalszego wzrostu w roku 2005.

Rok 2005 będzie dla Banku Pekao SA „rokiem kredytów”. Bank planuje znaczny rozwój sprzedaży kredytów skierowanych zarówno dla MSP oraz dużych firm jak również przygotowanych z myślą o klientach indywidualnych (kredyty konsumenckie, hipoteczne i karty kredytowe).