Badania nie obejmują jednak wyników sprzedaży ubezpieczeń poprzez nowe kanały dystrybucji, czyli np. bancassurance, które od ponad roku mają znaczący udział w przypisie składki ubezpieczeniowej wielu zakładów ubezpieczeń na życie. Zachęty podatkowe, jakie wynikają z oszczędzania w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych sprawiły, że od I kwartału 2005 do I kwartału 2006 wartość składki z tego typu produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych wzrosła o ok. 1,6 mld zł.
Nasze badanie pokazuje sytuację, gdybyśmy nie mieli do czynienia z takimi quasi-ubezpieczeniowymi produktami. Bez nich możemy mówić o umiarkowanym poziomie koniunktury ubezpieczeniowej, a właściwie o trendzie bocznym – mówi Marek M. Kurowski z Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wzrost gospodarczy jaki miał miejsce w I kwartale br. nie przełożył się jeszcze na popyt w ubezpieczeniach, ale można się go spodziewać w końcówce roku.
Spadek wartości wskaźnika koniunktury na początku roku jest charakterystyczny dla branży ubezpieczeniowej. Tym razem indeks PIUPEN obniżył się o 7,6 punktu, osiągając poziom 38%. Spadek wskaźnika koniunktury nastąpił zarówno w ubezpieczeniach na życie (obecnie 47,3%) jak i majątkowych (28,6%).
Wśród większości objętych badaniem obszarów związanych z rynkiem ubezpieczeń, w pierwszym kwartale 2006 nastąpiły spadki salda oceny. Największy, 14-punktowy, dotyczy liczby zawartych umów ubezpieczeniowych. Trzy elementy, które zanotowały wzrost wartości, również nie nastrajają optymistycznie – w odczuciu respondentów początek roku przyniósł wzrost liczby klientów rezygnujących z ubezpieczenia, wzrost taryf i składek polis oraz wzrost konkurencji na rynku. Jedynie saldo oceny w zakresie wartości wypłat odszkodowań utrzymało się na jednakowym poziomie jak w IV kwartale 2005 roku.
Prognozy dotyczące sytuacji na rynku ubezpieczeń również są mało pocieszające. Według ankietowanych, w II kwartale bieżącego roku możemy spodziewać się dalszego spadku koniunktury w większości obszarów. Salda prognoz dla wszystkich obserwowanych wskaźników obrały kierunki spadkowe.
Kwartalne badania koniunktury ubezpieczeniowej PIUPEN są prowadzone od 1999 roku. W badaniach tych uczestniczą menedżerowie placówek zakładów ubezpieczeń z całej Polski (próba wynosi 150 osób).
Podstawowy zakres pytań dotyczy jakościowych ocen i prognoz zmian w zakresie liczby zawartych umów ubezpieczeniowych, wartości przypisu składki brutto, wartości średniej składki przypisanej brutto, liczby szkód, wartości wypłaconych odszkodowań, liczby klientów rezygnujących z ubezpieczeń, taryf/składek polis, konkurencji na rynku, sytuacji ekonomicznej placówek. Wskaźniki te są potem wykorzystywane do przedstawiania tendencji, obliczania wskaźników oceny i prognozy, jak również ogólnego syntetycznego wskaźnika koniunktury – indeksu PIUPEN.