Wczorajsze kiepski dane z amerykańskiej gospodarki nie zatrzymały głównej pary walutowej, która drobnymi kroczkami pięła się wczoraj do góry docierając pod koniec notowań amerykańskich do poziomu 1,4420.
Dziś rano udało się jej nawet dotrzeć do okolic 1,4450 jednak szybko powróciła nieco niżej i o poranku notuje wartość 1,4430. Czynnikiem, który przyćmił wczorajsze kiepskie dane było kolejne doniesienie na temat sytuacji Grecji i prób rozwiązania problemu zadłużenia tego kraju. Jak donosi prasa dziś wieczorem bądź jutro rano oczekiwana jest finalizacja rozmów między rządem z Aten, a przedstawicielami KE, EBC i MFW ws. nowego pakietu oszczędnościowego. Oprócz tego spekuluje się, że ma zostać poruszona kwestia kolejnego pakietu pomocowego. Prawdopodobnie ta kwestia zostanie omówiona także dziś podczas rozmów uczestników posiedzenia unijnego Komitetu Ekonomiczno – Finansowego, które przygotowuje przyszłotygodniowe posiedzenie ministrów finansów Strefy Euro. To wszystko sprawia wrażenie, że zbliżamy się do rozwiązania problemu Grecji. To poprawia nastrój na rynku globalnym i zachęca inwestorów do kupowania bardziej ryzykownych aktywów. Z drugiej jednak strony nie wiadomo, czy bez szerokiego poparcia społecznego uda się skutecznie wprowadzić nowe cięcia i przeprowadzić prywatyzację oraz czy nowy pakiet pomocowy pozwoli Grecji na uniknięcie bankructwa. Jak na razie istnieje sporo niewiadomych, które mogą zagrozić pozytywnemu rozstrzygnięciu tej sprawy. Przykładem tego może być poranne doniesienie prasowe o tym, że wypłata kolejnej transzy pomocy z MFW nadal nie jest pewna.
Złoty korzysta z dobrego sentymentu
Polska waluta nadal korzysta z dobrego sentymentu jaki panuje na rynku globalnym. Wzrosty eurodolara pomagają złotemu na umocnienie się względem głównych walut. Dzięki temu parze USD/PLN udało się przetestować poziom 2,73, a parze EUR/PLN przebić wsparcie na 3,95. Jednak dziś rano doniesienia o nadal niepewnej wypłacie środków dla Grecji z MFW pogorszyły klimat inwestowania w bardziej ryzykowne waluty i o poranku kurs pary USD/PLN kształtuje się na poziomie 2,7380, a EUR/PLN 3,9505.
Dziś kolejne ważne publikacje zza oceanu
Środa przyniesie na kolejną dawkę istotnych publikacji makroekonomicznych. Pierwsze dane zostaną ogłoszone o godzinie 9:00 i będą dotyczyć indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Eksperci spodziewają się spadku tego wskaźnika z poziomu 54,4 pkt do 53,9 pkt. Następnie o godzinie 10:00 napłyną do nas ostateczne informacje o aktywności sektora przemysłowego w Strefie Euro. Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie poziomu z wstępnego odczytu, czyli 54,8 pkt. Po południu poznamy informacje ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:15 zostanie opublikowany raport ADP. Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 170 tys., czyli o 9 tys. mniej niż w poprzednim okresie. Ostanie dane poznamy o godzinie 16:00 i będzie to indeks ISM dla przemysłu w USA. Spodziewana wartość odczytu to 58 pkt, czyli o 2,4 pkt mniej niż w poprzednim okresie.
Michał Mąkosa
FMC Management
Źródło: FMC Management