Spółkę będzie można zarejestrować w ciągu 24 godzin

Mówi się, że w Ministerstwie Sprawiedliwości panuje chaos. Czy to prawda?

– Nie. Prace resortu przebiegają sprawnie. Świadczy choćby o tym podpisanie w zeszłym tygodniu porozumienia do umowy o współpracy prawnej z Białorusią, która umożliwia decentralizację obrotu prawnego. Oznacza to, że sądy obu krajów nie muszą się ze sobą kontaktować za pośrednictwem ministerstw sprawiedliwości, tylko bezpośrednio.

Od 6 maja asesorzy nie będą mogli orzekać w sądach. Nie uda się mianować na czas wszystkich z 600 oczekujących osób. Czy nie nastąpią zatory w sądach, zatrzymanie toczących się spraw?

– Zatorów być nie powinno. Sporo już asesorów zostało powołanych na sędziów bądź też wnioski o nominacje zostały skierowane do prezydenta. W zeszłym tygodniu wysłałem ponad 150 takich wniosków. Myślę, że do końca maja pojawią się nowe stanowiska sędziowskie. Natomiast Krajowa Rada Sądownictwa przedstawi stosowne kandydatury. Pierwszy raz w historii nastąpiło dwuletnie opóźnienie prezydenta w powoływaniu sędziów. Teraz wprowadzono miesięczny termin na podjęcie decyzji w tej sprawie przez głowę państwa.

Procedura powoływania jest długa, a zostały dwa miesiące.

– W Polsce jest 8,5 tys. sędziów, więc jeśli powołamy jeszcze 400 asesorów, to nie będzie problemów. Francja, która liczy 20 mln ludności więcej, ma tyle samo sędziów co my. I sobie radzi. Prace sędziów trzeba racjonalizować i unowocześniać. Tym właśnie zajmuję się w resorcie: tworzę elektroniczne wokandy i strony internetowe, obieg dokumentów, wspomaganie rozpraw. Wszystko po to, aby życie sędziów było łatwiejsze.

Na jakim etapie jest przygotowanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy o elektronicznym postępowaniu nakazowym – czy ministerstwo zdąży przygotować programy komputerowe potrzebne do wykonania tej ustawy? Czy ministerstwo przygotowało już przepisy o podpisie elektronicznym, którym podpisywać się będzie wnioski o zapłatę należności i akceptacje nakazu dla dłużników? Czy są już rozporządzenia wykonawcze do ustawy o dozorze elektronicznym? W jakich sytuacjach istnieje potrzeba zakładania spółki w trybie pilnym?

Rozmawiała Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska

Więcej: Gazeta Prawna 23.02.2009 (36) – str.2-