Sprawdź, czy jesteś w rejestrze dłużników

Jednym z efektów kryzysu są coraz częstsze problemy z terminowym płaceniem rachunków, rat czy faktur. Dlatego banki, pożyczkodawcy, operatorzy telefoniczni coraz chętniej sprawdzają rzetelność przyszłych klientów. W wielu przypadkach korzystają z danych udostępnianych przez biura informacji gospodarczej. Obecnie w Rejestrze Dłużników ERIF można sprawdzić przez Internet czy w nim nie figurujemy – do 19 marca odbywa się to bez ograniczeń i bezpłatnie.

Dane gospodarcze przez www


InfoKonsment.pl to specjalny internetowy serwis, dzięki któremu można sprawdzić informacje o osobach i firmach zalegających ze spłacaniem swoich zobowiązań. Serwis pozwala sprawdzić konsumentowi, czy został wpisany do Rejestru Dłużników ERIF. Sprawdzenie, czy nie figurujemy na liście dłużników, może okazać się ważne. Osoby, które są umieszczone w rejestrze mogą nie dostać kredytu, mieć kłopoty z zakupami na raty, a firmy oferujące usługi abonamentowe mogą nie podpisać z nimi umowy. Bank lub firma, z którymi chcemy nawiązać współpracę, coraz częściej upewniają się, jak spłacaliśmy nasze zobowiązania w przeszłości. W tym celu m.in. sięgają do danych zapisanych w BIG. Dlatego warto dowiedzieć się, czy ktoś wpisał nas do biura informacji gospodarczej.

Można to zrobić nie wychodząc z domu, wygodnie przez Internet. Wystarczy wejść na stronę www.infoKonsument.pl i się zarejestrować. Serwis jest intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze. Po aktywacji konta użytkownik może sprawdzić, czy wpis na temat jego samego figuruje w Rejestrze Dłużników ERIF. Można także zobaczyć, kto w ciągu ostatniego roku sprawdzał informacje na nasz temat i jakie dane uzyskał. Na stronie infoKonsument.pl możemy się też dowiedzieć, czy ktoś nie posługiwał się dokumentami podrobionymi na nasze nazwisko. Do 19 marca z wszystkich funkcji serwisu można korzystać za darmo. Dotyczy to osób, które w tym czasie dokonają pełnej rejestracji konta.

Rośnie znaczenie biur informacji gospodarczej


Właśnie w istotny sposób zmieniają się przepisy polskiego prawa, które ułatwią przedsiębiorcom i konsumentom korzystanie z biur informacji gospodarczej. W piątek 19 lutego Sejm przegłosował zmiany w Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych. Poszerzone zostaną możliwości dopisywania danych dłużników do BIGów. Gdy ustawa zacznie obowiązywać, do rejestrów dłużników będzie można wpisywać także osoby i przedsiębiorstwa zadłużone wobec firm windykacyjnych, czy funduszy sekurytyzacyjnych. Z usług BIG będą też mogli korzystać konsumenci wpisując do nich swoich dłużników – zarówno firmy (np. zalegający z wypłatą wynagrodzenia zakład pracy lub nierzetelne biuro podróży), jak i osoby fizyczne. Warunkiem będzie potwierdzenie istnienia zadłużenia sądowym nakazem zapłaty. Już niedługo korzystanie z usług biur informacji gospodarczej stanie się codziennością. Dane tam gromadzone mogą bowiem skutecznie zabezpieczać przedsiębiorców przed zawarciem umowy z nierzetelnym kontrahentem lub klientem. Natomiast konsumenci nie będą już bezbronni wobec firm i osób, które nie wywiązują się z umów z nimi. Sprawdzenie siebie samego ustrzeże nas z kolei przed przykrymi niespodziankami np. odmową w przypadku starania się o kredyt czy podczas zakupów ratalnych. Ułatwienia takie, jak internetowy dostęp do danych o dłużnikach przez www.infokonsument.pl już dają takie możliwości.

Źródło: Kruk S.A.