“Srebrni surferzy” atakują!

Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę BMRB International for NatWest OnLine Ranking na terenie Wielkiej Brytani.

Analiza zachowania 1000 użytkowników sieci w wieku powyżej 50 lat pokazała również, że 64% osób w wieku powyżej siedemdziesięciu lat logowała się przynajmniej raz w tygodniu, by sprawdzić stan swojego konta.

Jest coraz bardziej widoczne, że “srebrni surferzy” coraz pewniej korzystają z bankowości internetowej. Jedynie w zeszłym roku w Wielkiej Brytanii odnotowano wzrost liczby zarządzających swymi finansami w sieci z tej grupy wiekowej o 58%. Również Bank HSBC odnotował w ciągu ostatniego roku znaczący wzrost liczby użytkowników e-bankowości. Ostatnie dane z tego banku wskazują na 85-procentowy skok liczby klientów w wieku 56-60, logujących się w internetowym serwisie banku w Wielkiej Brytanii.

Według badania BMRB International for NatWest OnLine Ranking 10% respondentów sprawdza stan swojego konta codziennie, a 75% – raz w tygodniu. Przeciętnie użytkownicy z tej grupy wiekowej robią to 8 razy w miesiącu. Poza tym płacą rachunki dwa razy w miesiącu, a wyciągi sprawdzają sześć razy na miesiąc. Badanie pokazało również, że 24% respondentów sprawdza ceny akcji online.

Trzy czwarte respondentów powiedziało, że wygoda jest najważniejszą zaletą bankowści elektronicznej, 21% wymieniło lepsze oprocentowanie jako główny motywator.

Podobny trend obserwowany jest również w Ameryce. Badanie przeprowadzone w lutym tego roku jako część programu „Pew Internet & American Life” wykazało, że 22% Amerykanów w wieku ponad 65 lat miało dostęp do internetu, co przekłada się na 8 milionów ludzi. W 2000 roku odsetek ten wyniosił 15%. Dla porownania, 58% Amerykanów w wieku 50-64 lat, 75% w weku 30-49, i 77% od 18 do 29 lat korzysta z internetu. Z tych 22% jedna piąta seniorów korzystała z bankowści elektronicznej. Są to dane z końca 2003 roku, a liczba to przekłada się na stopę wzrostu rzędu 150% w porównaniu z rokiem 2000.

Patrząc na przykłady tych dwóch krajów można sobie zadać pytanie czy i kiedy srebrna fala przypłynie do Polski?