Starcie mistrzów informatyki dzięki wsparciu PKO Banku Polskiego

14-18 maja br. na Uniwersytecie Warszawskim odbędą się finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012. Cztery drużyny z rodzimych uczelni zmierzą się z ponad 100 zespołami z innych krajów. PKO Bank Polski jest partnerem i sponsorem Mistrzostw.

Gospodarzem tego bezprecedensowego wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski, z którym PKO Bank Polski podjął współpracę patronacką i sponsoringową. Bankowi po raz pierwszy przyznano też tytuł Lokalnego Partnera Strategicznego Finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym ACM ICPC 2012. Wcześniej sponsorował również Akademickie Mistrzostwa Polski oraz Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym. W wydarzenie zaangażowana jest Fundacja PKO Banku Polskiego – m.in. jako fundator stypendiów naukowych dla najlepszej polskiej drużyny.

– Tego typu zawody uczą jak rywalizować fair play, ale także współpracować w zespole. Zdobyte przez uczestników doświadczenia zaprocentują w przyszłości. Ci młodzi, zdolni i ambitni studenci będą mogli wykorzystać je w życiu zawodowym pracując w przyszłości, np. w dużej korporacji takiej jak nasz Bank. Zawody, ze względu na udział drużyn z całego świata, są też doskonałą okazją do promocji Polski na świecie. Z pewnością zachęcą też do poznania nowych technologii tych, którzy się nimi dotąd nie interesowali – stwierdza Artur Miernik, Dyrektor Departamentu Zarządzania Personelem i Efektywnością w PKO Banku Polskim.

Co konkretnie będzie się działo? Studenci staną do zawodów w niewielkich zespołach, aby rozpracować 8-12 zadań programistycznych – specjalnych historii zaprezentowanych w postaci algorytmów. Matematyczne zadania będą musieli rozwiązać, a potem zaprogramować w wybranym języku informatycznym (C, C++ lub Java). Mają na to 5 godzin. Wygra ta ekipa, która rozwiąże najwięcej zadań albo najwięcej i w najkrótszym czasie. Studenci muszą być nie tylko doskonałymi informatykami i programistami, ale także matematykami; bez dobrej znajomości matematyki „polegną” już na początku zadania. Muszą też umieć ze sobą dobrze współpracować, być zgranym zespołem.

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. W skład Komitetu Honorowego wchodzą: Wiceprezes Rady Ministrów RP i Minister Gospodarki, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Administracji i Cyfryzacji, Minister Spraw Zagranicznych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy, Prezes Polskiej Akademii Nauk, a także Prezes Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Źródło: PKO Bank Polski