Ubiegły tydzień był drugim z rzędu tygodniem spadków na światowych parkietach. Taka seria zdarzyła się po raz pierwszy od pierwszej połowy lipca. Do zniżek przyczyniły się głównie gorsze od oczekiwań dane płynące z amerykańskich wskaźników wyprzedzających koniunktury, na których w dużej mierze opiera się obecna hossa. Gorsze dane mogą poddać pod wątpliwość możliwość wyjścia realnej gospodarki z recesji w kształcie litery V, jak sugerują to dotychczas wykresy głównych indeksów.
Nasz rynek należał tym razem do jednych z najsłabszych na świecie. Kluczowym wsparciem dla WIG20 pozostaje niezmiennie 2100 pkt a byki nie wykazują ostatnio większej ochoty do zaatakowania szczytu z końcówki sierpnia. Najbliższe tygodnie będą upływać pod dyktando wyników kwartalnych spółek, których sezon startuje w środę w USA. Na kondycję warszawskiego parkietu wpływ będą mieć także planowane na październik i listopad olbrzymie emisji akcji ze strony PKO BP oraz PGE.
Rynek krajowy
Przełom września i października należał do jednych z ciekawszych tygodni w ostatnim czasie na krajowym parkiecie. Szczególnie zaskakująca była jego końcówka. Początkowo krajowe blue-chipy wykazały się wyjątkową siłą na czwartkowym fixingu, by w piątek z nawiązką oddać zdobyte pole, notując największą dzienną przecenę od drugiej połowy czerwca. W tygodniowym rozliczeniu WIG (-3,1%) oraz WIG20 (-4,5%) w zasadzie prawie w całości straciły to, co udało się zyskać tydzień wcześniej. W przypadku mWIG40 (-2,5%) oraz sWIG80 (-2,8%) straty były nieznacznie mniejsze.
Indeksy MiS-iów zeszły tym samym w okolice ważnych wsparć, widocznych dobrze w ujęciu tygodniowym, które znajdują się odpowiednio na poziomach 2200 pkt oraz 11 000 pkt. W przypadku indeksu WIG oraz WIG20, sytuacja pozostaje bez zmian. Wsparciami są odpowiednio 36 000 pkt oraz 2100 pkt. Ich przebicie przełożyłoby się na zrealizowanie się formacji podwójnych szczytów. W przypadku WIG20 niepokoić byki może, na razie nieznaczne, naruszenie (na piątkowej sesji) linii trendu wzrostowego poprowadzonej przez dołki z lutego, lipca oraz września bieżącego roku, o której wspominaliśmy tydzień temu. Podobna linia na wykresie WIG (poprowadzona przez dołki z lutego i lipca) znajduje się w okolicach 36 500 pkt.
Tydzień przyniósł odpowiedzi na ważne kwestie dotyczące największych pozostających pod kontrolą państwa krajowych instytucji finansowych. PKO BP wyemituje 250 mln nowych akcji w cenie 20,5 PLN za sztukę. Środki zostaną przeznaczone na rozwój akcji kredytowej. Ustalono także warunki porozumienia pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko w sprawie PZU. Obecny udział Eureko w akcjonariacie PZU to 33%. W ramach porozumienia 15% akcji zostanie sprzedanych podczas IPO zakładu ubezpieczeń, które ma zostać przeprowadzone do 2011 roku (MSP chce doprowadzić do oferty jednak już nawet w 1H’10). Dodatkowo w IPO zostanie zaoferowany 4,9% pakiet należący do MSP. Na mocy zawartego porozumienia Eureko otrzyma 3,55 mld PLN dywidendy przynależnej MSP oraz 1,22 mld z PLN ze sprzedawanego przez PZU pakietu akcji.
Odnosząc się jeszcze w szerszym kontekście do samego wątku emisji akcji, temat ten na naszym parkiecie w ostatnim czasie wyraźnie odżył. PKO BP oraz PGE planują w najbliższych tygodniach ściągnąć z rynku w sumie około 10 mld PLN. Sporą, jak na krajowe warunki, ofertę (200 mln PLN) w międzyczasie przeprowadzi Arctic Paper. W kolejce ustawiają się już następni chętni, czując dobrą koniunkturę na rynku. Pytanie, czy na pewno dla wszystkich chętnych starczy wolnych środków i czy rynek nadal będzie tak mocny, gdy fundusze będą gromadzić gotówkę na objęcie ofert państwowych gigantów?
Rynki zagraniczne
Światowe rynki akcji odnotowały drugi z rządu tydzień spadków. Przyczyniły się do tego głównie słabsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z rynku amerykańskiego, stawiające pod znakiem zapytania szybkie odrodzenie tamtejszej gospodarki. Przełożyło się to także na wzrost obaw w kontekście zbliżającego się sezonu publikacji wyników kwartalnych spółek.
MSCI World na przestrzeni tygodnia stracił 2,4% a MSCI Emerging Markets spadł o 0,7%. Główne indeksy na Wall Street zniżkowały po około 2%. S&P500 znajduje się jeszcze ponad 2,5% ponad poziomem 1000 pkt. Podobnej skali spadki jak w USA odnotowano na rynkach Europy Zachodniej. Do słabszych nastrojów przyczyniły się m.in. gorsze od oczekiwań dane płynące ze strony wskaźników wyprzedzających koniunktury (Conference Board, Chicago PMI, ISM dla przemysłu w USA). W komplecie okazały się być nie dość, że gorsze od prognoz, to także słabsze niż miesiąc wcześniej. Stosunkowo lepszy wynik Emerging Markets na tle rynków rozwiniętych to w dużej mierze zasługa brazylijskiej Bovespy, która urosła o 1,4% na wieść o wyborze Rio de Janeiro na organizatora Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Od początku roku brazylijski parkiet zyskał już 63% a do historycznego szczytu z połowy 2008 roku brakuje mu 21%.
W tym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników amerykańskich spółek za 3Q’09. Tradycyjnie jako pierwszy przedstawi je w środę producent aluminium Alcoa (tego samego dnia rezultaty finansowe opublikuje także Monsanto, ale dotyczą one okresu czerwiec-sierpień). Wg serwisu Marketwatch.com średnie oczekiwania analityków w odniesieniu do spółek z S&P500 są o 24,8% niższe od wyników zanotowanych rok wcześniej, co będzie oznaczać dziewiąty kwartalny spadek z rzędu.
Najważniejsze wydarzenia (5 października – 9 października 2009)
Poniedziałek:
9.58 – Euroland – indeks PMI dla usług za wrzesień dane ostateczne (prognoza: 50,6 pkt)
16.00 – USA – indeks ISM dla usług za wrzesień (prognoza: 50 pkt)
Środa:
11.00 – Euroland – PKB za 2Q’09 dane ostateczne (prognoza: -0,1% q/q)
Kwartalne wyniki finansowe opublikują Alcoa oraz Monsanto
Czwartek:
13.00 –Wielka Brytania – decyzja w sprawie stóp procentowych (prognoza: bez zmian)
13.45 – Euroland – decyzja w sprawie stóp procentowych (prognoza: bez zmian)
14.30 – USA – liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (prognoza: 545 tys )
16.00 – USA – zapasy hurtowników za sierpień (prognoza: -1% m/m)
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje PepsiCo
Piątek:
14.30 – USA –bilans handlu zagranicznego za sierpień (prognoza: -32,8 mld USD)
Krzysztof Pado
Źródło: Partnerzy Inwestycyjni