Wiodącą przesłanką zakupu polisy PI jest zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego banku na wypadek dużych i skumulowanych roszczeń klientów, którzy ponieśli szkody w wyniku wielokrotnie powielonego błędu. Ubezpieczenie jest najczęściej zawierane w formule „all risks”, cechującej się dużą ilością wyłączeń związanych przykładowo z nieuczciwym lub rozmyślnym działaniem pracownika, wielkością grzywien i kar oraz ryzykami finansowymi. Stąd też zakres polisy powinien być odpowiednio i uważnie skonfigurowany.
W polisach ubezpieczeniowych odpowiedzialność za szkody spowodowane przez menedżerów wyższego szczebla jest z reguły określana inaczej niż dla pozostałych pracowników. Wynika to z nieporównywalnych skutków ewentualnych negatywnych zachowań. O ile opisana wyżej polisa PI wyrówna potencjalne odszkodowania wypłacone klientom, ubezpieczenie D&O pokryje roszczenia akcjonariuszy, czy też organów państwowych związane z nieprawidłowym zarządzaniem i/lub nadzorem nad instytucją finansową.
Świadectwo wiarygodności – Dariusz Kalinowski, wiceprezes Zarządu STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi :
Konkurencja na rynku ubezpieczycieli, widoczny spadkowy trend poziomu składek oraz zapisy klauzul ochronnych sprawiają, że właśnie teraz jest najlepszy czas na zakup polis D&O. Stan ten nie będzie bowiem trwał w nieskończoność i w efekcie ceny ubezpieczeń zaczną ponownie rosnąć. Za posiadaniem skutecznego zabezpieczenia odpowiedzialności pracowników przemawia także fakt, że są one istotnym elementem wizerunkowym ugruntowującym zaufanie do instytucji finansowej.