Stopy bez zmian, ale raty mogą jeszcze spadać

To już pół roku stabilizacji stóp procentowych. Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej szósty raz z rzędu pozostawiła je bez zmian. Najważniejsza dla konsumentów stopa referencyjna nadal wynosi 6,75%.

fot. Shutterstock

Pozostawienie stóp procentowych bez zmian to umiarkowanie dobra wiadomość dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny lub chciałyby go zaciągnąć. Oczywiście nie tak dobra, jak obniżka, ale o tej póki co nie ma mowy.

Część osób zapłaci mniej

Pozostawienie stóp bez zmian nie powinno znacząco wpłynąć na stawki WIBOR decydujące o oprocentowaniu kredytów hipotecznych. Po szczycie z początku listopada wskaźniki spadły w grudniu i styczniu o ok. 80 (WIBOR 6M) i 60 (WIBOR 3M) punktów bazowych i od prawie dwóch miesięcy utrzymują się na stabilnych poziomach.

Pomimo stabilizacji stóp procentowych i stawek WIBOR część osób spłacających hipoteki może się jeszcze spodziewać obniżki raty kredytowej. W przypadku większości kredytów aktualizacja oprocentowania następuje co 3 lub 6 miesięcy. Kredytobiorcy z drugiej grupy, którzy mieli pecha i mają dziś oprocentowanie wyliczane na początku listopada dostaną w maju nowy harmonogram spłaty, a raty na nim będą niższe od poprzednich o 5-6%.

Marcin Krasoń, Growth Manager Otodom Analytics