Strategiczne MSP

„Doradcy będą służyli praktyczną pomocą, poinformują dlaczego warto korzystać z funduszy przedakcesyjnych, będą wskazywali najtańsze źródła finansowania, będą także podawali adresy organizacji, które pomagają w wypełnianiu wniosków o kredyty z SAPARD i PHARE” – tłumaczy Jolanta Kulig, manager ds. Integracji Europejskiej, koordynator projektu. Dodatkowo Bank Zachodni WBK zamierza zorganizować w kilku miastach specjalne bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców na temat korzystania z funduszy pomocowych SAPARD i PHARE.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mają dla Banku Zachodniego WBK ogromne znaczenie biznesowe. I nic dziwnego, skoro około 130 tysięcy firmowych rachunków bieżących w BZWBK to rachunki należące do firm tego sektora, co stanowi ponad 90 procent wszystkich rachunków firmowych prowadzonych przez Bank Zachodni WBK. Bank stale bada potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw, tak aby jego oferta w możliwie największym stopniu wspomagała zarządzanie środkami i rozwój tej grupy klientów. W tym roku BZWBK wprowadził do oferty cieszące się dużą popularnością wśród małych i średnich firm – zakładane za pośrednictwem internetu – 7- i 14-dniowe lokaty krótkoterminowe. Od tego roku także przedstawiciele niektórych zawodów, np. prawnicy, lekarze, architekci, mogą korzystać z udogodnień Pakietu dla Wolnych Zawodów BZWBK, w skład którego wchodzą m.in. rachunek bieżący, konto osobiste, kredyty hipoteczne – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Pakiet pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia finansów zarówno osobistych, jak i firmowych. Jeszcze w tym roku Bank Zachodni WBK wprowadzi do oferty nowe propozycje kredytowe dla MSP, których mechanizm będzie zgodny z procedurami programów strukturalnych i przedakcesyjnych Unii Europejskiej (PHARE). Już teraz bank oferuje kredyt na realizację projektów biznesowych refinansowanych funduszami SAPARD, które mają pomagać w przygotowaniu polskich przedsiębiorców do wejścia na wspólny, unijny rynek.

Od początku istnienia BZWBK małe i średnie przedsiębiorstwa mają możliwość zaciągania w banku kredytów ze środków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. W ubiegłym roku było to 38,7 mln Euro, czyli o 74 procent więcej niż w 2001 roku. Rosnącą popularnością cieszy się także kredyt „Biznes Hipoteka”, który umożliwia finansowanie budowy, zakupu lub remontu nieruchomości wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Konstrukcja kredytu została wysoko oceniona przez specjalistów, czego wyrazem było przyznanie złotego medalu i tytułu najlepszego kredytu dla MSP na II Ogólnopolskiej Olimpiadzie Usług Bankowych towarzyszącej Polskiemu Forum Kapitałowo-Finansowemu „Twoje Pieniądze”.

Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyt w Banku Zachodnim WBK mogą skorzystać z usług Funduszu Poręczeń Kredytowych POLFUND – największego funduszu poręczeniowego utworzonego przez bank komercyjny w Polsce. Jego podstawowym zadaniem jest zwiększanie dostępności kredytów właśnie dla małych i średnich firm, którym tylko w ubiegłym roku fundusz udzielił 150 poręczeń. Poza przedsiębiorcami jego działalność doceniła także „Gazeta Bankowa” – w zestawieniu funkcjonujących w Polsce funduszy poręczeniowych POLFUND znalazł się na pierwszym miejscu jako najlepszy pod względem ilości udzielonych poręczeń.

Bank Zachodni WBK stara się wspierać rozwój sektora MSP nie tylko za pośrednictwem swojej oferty. We współpracy z samorządami, Kanadyjsko-Polską Fundacją Przedsiębiorczości oraz Funduszem Poręczeń Kredytowych POLFUND, bank prowadzi projekt pod nazwą „Partner Lokalnej Przedsiębiorczości” adresowany do małych i średnich firm, w tym przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie takim firmom dostępu do źródeł finansowania, pozyskanie dla nich wsparcia samorządów lokalnych oraz organizacja szkoleń, w których wzięło już udział ponad 1000 przedsiębiorców. Od ubiegłego roku bank jest zaangażowany także w I Ogólnopolskie Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw „Twoja firma w Europie”, w którym współuczestniczą Kanadyjsko-Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Patronat nad programem objął Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. W cyklu trzydziestu konferencji przeprowadzonych w 2002 roku udział wzięło ponad 3000 przedsiębiorców, którzy uzyskali wiedzę o Unii Europejskiej, dostępnych środkach pomocowych, otrzymali też praktyczne wskazówki z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w obecnym otoczeniu makroekonomicznym i prawnym.