Wielkim sukcesem zakończyła się Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Od września zbiórka prowadzona była w największych miastach Polski. Prawie 600 dawców oddało blisko 270 litrów krwi.
Nie była to pierwsza taka akcja przeprowadzona przez PKO Bank Polskii. Wcześniej odbyły się już dwie podobne zbiórki. Jednak skala tych akcji jest nieporównywalna. Wcześniej udało się zebrać 60 litrów krwi – tym razem ponad cztery razy tyle. Tym razem Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa wyruszyła w Polskę. Krwiobusy Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zatrzymywały się w Gdańsku, Olsztynie, Białymstoku, Poznaniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Wrocławiu, Krakówie, Katowicach, Lublinie i Warszawie.
Cała akcja była prowadzona wspólnie z z Narodowym Centrum Krwi. Do akcji bankowców przyłączyli się również mieszkańcy miast znajdujących się na trasie akcji.
– Dziękuję wszystkim, który zaangażowali się w tę ważną akcję w całym kraju. Przede wszystkim krwiodawcom, ale także tym, którzy sprawnie zorganizowali zbiórkę. Cieszę się, że tak wielu pracowników naszej organizacji chce bezinteresownie pomagać innym. Dzięki takim inicjatywom hasło naszego banku – „Bliżej Ciebie” – nabiera nowego wymiaru – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.
Bankowa Akcja Krwiodawstwa zakończyła się 7 października 2010 r. w Warszawie. Przy ul. Puławskiej 15 zebrało się ok 80 osób chętnych do oddania krwi. Z tego grona 61 oddało krew. Pozwoliło to zebrać w samej Warszawie ponad 27 litrów tego bezcennego leku.
Warszawa była dwunastym, ostatnim miastem na trasie „Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. W sumie w akcji udział wzięło ponad 800 osób. Prawie 600 osób oddało blisko 270 litrów krwi.
– Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom banku, którzy wsparli akcję. Krew jest najcenniejszym darem, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi. Codziennie ratuje życie wielu osób, a zapotrzebowanie na nią wciąż rośnie. Dlatego tak ważne jest, aby inicjatywa PKO Banku Polskiego była kontynuowana – mówi dr n. med. Mateusz J. Kuczabski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Krwi.
Każdy potencjalny dawca przeszedł badanie lekarskie i laboratoryjne, a po oddaniu krwi otrzymał osiem tabliczek czekolady. Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 litrów tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca – mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni – oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. ilości krążącej w organizmie. W ciągu zaledwie kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Źródło: PKO Bank Polski