Superfund: Nawet 64 proc. w pół roku

Dobrze przedstawiają się również wyniki Superfund z ostatnich 6 miesięcy. Od 27 sierpnia do 27 lutego br., kiedy index warszawskiej giełdy WIG stracił prawie 19 proc., a mWIG 40 ponad 27 proc. fundusze funduszy hedgingowych typu managed futures, zarządzane przez Superfund TFI, zarobiły w zależności od strategii, od niemal 18 do ponad 35 proc. średnia funduszy polskich akcji za ten okres wyniosła minus 18 proc.

Porównanie wyników subfunduszy Superfund SFIO, indeksów z warszawskiego parkietu oraz indeksu funduszy akcji potwierdzają, że inwestycja części aktywów w fundusze Superfund, które są produktami nieskorelowanymi z klasycznymi klasami aktywów, pozwala na dywersyfikację portfela, co umożliwia ochronę portfela przed stratami, spowodowanymi dekoniunkturą na rynkach finansowych w ostatnim okresie.

Źródło: oprac. własne, indeks rynku funduszy akcji na podst. Analizy Online

Jeszcze lepsze stopy zwrotu osiągnęły fundusze Superfund w walutach w EUR od 28 do 47 proc., a w USD od 43 do 64 proc.

* Dla obliczenia wyników z lutego przyjęto okres od 30 stycznia 2008 (ostatnia wycena w styczniu) do 27 lutego 2008 (ostatnia wycena w lutym)

Superfund SFIO jest funduszem funduszy hedgingowych, inwestującym w fundusze Quadriga Superfund SICAV. Przedmiotem lokat tych funduszy są kontrakty terminowe futures na ponad 100 rynkach finansowych i towarowych na świecie. Oprócz indeksów rynków akcji, stóp procentowych czy kursów walut aktywami bazowymi dla kontraktów są także towary takie jak metale szlachetne, metale przemysłowe, surowce energetyczne, zboża i inne produkty rolne, m. in. : kawa, kakao, bawełna.