Swatch wprowadza klasyczne zegarki zbliżeniowe. „Chcemy się trzymać z dala od chmury i internetu”

Największy producent zegarków na świecie wprowadza na rynek zegarki umożliwiające wykonywanie płatności zbliżeniowych.  Nie będą to jednak smartwatche, lecz klasyczne modele. „Chcemy trzymać się z dala od połączeń z chmurą czy internetem” – mówi szef firmy Nick Hayek Jr.

Zegarki umożliwiające płatności zbliżeniowe nie są już rynkową nowością. Pojawiły się już kilka lat temu, a na naszym rynku dostępne są modele firmy Laks. Wyglądem niewiele różnią się od zwykłych sportowych zegarków. Pod cyferblatem znajduje się jednak miejsce na kartę SIM z modułem NFC. Wystarczy włożyć tam kartę, zasilić pieniędzmi  jej konto techniczne i iść na zakupy. Zegarek działa tak, jak zwykła karta zbliżeniowa – należy go przystawić do terminala POS. Nie trzeba nic włączać, aktywować czy podpinać się do internetu.

Źródło: Swatch

Tego typu zegarki będzie też produkowała firma Swatch – największy pod względem udziałów rynkowych producent zegarków na świecie. Na początek takie modele trafią na rynek chiński, bo Chińczycy bardzo chętnie adaptują wszelkie elektroniczne gadżety. Zegarki będą wydawane we współpracy z UnionPay i Bank of Communications. Seria będzie nosić nazwę Bellamy, która wzięła się od nazwiska autora noweli „Looking Backward 2000-1887” opublikowanej w 1888 r. Edward Bellamy opisał tam świat, w którym gotówka została zastąpiona kartami płatniczymi.

W odróżnieniu od innych producentów, Swatch postawił na klasyczne zegarki. Nie są to więc modne ostatnio smartwatche. To celowy zabieg. Prezes firmy Nick Hayek Jr., przekonuje że takie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze. „Chcemy trzymać się z dala od połączeń z chmurą czy internetem” – mówi. „Wystarczy, że i tak cały czas jesteśmy podpięci do sieci za pomocą telefonów”. Przekonuje też, że takie rozwiązanie jest bezpieczne, bo zegarek jest przypięty do ręki paskiem. Trudniej więc go zgubić, czy wyrwać. Zegarek Swatcha będzie miał więc tylko dwie funkcje: będzie pokazywał czas i pozwalał płacić zbliżeniowo.